• Newsletter No.9 • 01. april 2011 •



CENZURA                                
Ako se ne slažu s nekom odlukom pa su glasali protiv, ali su nadglasani, ministri rekonstruisane, koalicione Vlade u javnim istupanjima moraju da podržavaju ono protiv čega su, ili - neće biti njeni članovi! Ovakvo dresiranje ministara je i disciplinovanje medija i javnosti, koji će biti uskraćeni za informacije, mišljenja i ocene, drugačije od strogo zvaničnih. Vraćamo se u vreme saopštenja politbiroa. Da li verovati onome što vidimo i kako živimo ili onome što nam Vlada saopštava, ako se to ne poklapa? Kako insistirati na istinitim, objektivnim i profesionalnim standardima u novinarstvu, što je članovima NUNS-a poželeo predsednik države, ako se, na primer, neko od najviših zvaničnika “ne slaže” (ili to ne sme) s novinarskim pitanjem?
Z.Č.
NUNS OBELEŽIO 17 GODINA POSTOJANJA
Vukašin Obradović (Foto: MC)
Nezavisno udruženje novinara Srbije obeležilo je 15. marta 17 godina postojanja. “Novinari u Srbiji se profesionalno i materijalno nalaze u teškoj situaciji, nedefinisan je zakonski okvir i radni položaj novinara, a na medijskoj sceni vlada haos, izjavio je tim povodom, na svećanosti u Medija centru, Vukašin Obradović predsednik NUNS-a. On je istakao da je položaj novinara i medija u Srbiji mnogo teži, nego što se očekivalo posle demokratskih promena. Rukovodioci kompanija koje su proteklih godina pomagale rad Udruženja i Medija centra dobili su počasne članske karte.
Obradović je ocenio da NUNS može da pomogne aktivnim učešćem na izradi medijske strategije, koja će postaviti jasna pravila na medijskoj sceni. ''NUNS će, naravno, nastaviti sa svojom misijom koju je imao svih ovih 17 godina, a to je da i dalje bude simbol demokratskih promena i da nastavi da se bori za razvijanje demokratskih sloboda u društvu, pre svega, slobode govora i izveštavanja'', zaključio je Obradović. Počasne članske karte dobili su: predsednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin, predsednik ITM Grupe Toplica Spasojević, generalna direktorka ''Banke Inteza" Draginja Đurić, generalni direktor Aerodroma ''Nikola Tesla" Velimir Radosavljević, generalni direktor Koncerna ''Farmakom" Miroslav Bogićević, generalni direktor Telekoma "Srbija" Branko Radujko, vlasnik kompanije ''NCA Investment" Slobodan Vučićević, generalna direktorka Beogradskog sajma Snežana Miljanić i generalni direktor JP Elektromreže Srbije Miloš Milanković. (Izvor: B92)
17 YEARS OF NUNS l PRESIDENT TADIC CONGRATULATED NUNS l GOVERNMENT CENSORS ITS MINISTERS l  NO ONE WANTS LIVE TV COVERAGE OF SERBIAN PARLIAMENT l CITIZENS WARNED ABOUT TV SUBSCRIPTION l PROHIBITED DIRECT COVERAGE OF REALITY PROGRAMS l MAJORITY OF PRIVATE MEDIA WITHOUT TRADE UNIONS l ALARMING SITUATION IN LOCAL MEDIA l PENALTY FOR THREATS TO A JOURNALIST IN SABAC l TERMINATED TELEVISION PROGRAM IN VALJEVO l RTS CORRESPONDENTS IN ZAJECAR WITHOUT PREMISES l KUSTURICA AGAIN SUED PORTAL E-NEWSPAPER l TO MEDIA IN VOJVODINA 48 MILLION DINARS l PRINTED MEDIA RECOVERY WORLDWIDE l JOURNALISTS OF VECERNJI LIST ON STRIKE l “LIBERATED” MEDIA IN MONTENEGRO
AKTIVNOSTI NUNS AKTIVNOSTI NUNS AKTIVNOSTI NUNS
PROTIV CENZURE VLADE SRBIJE
Vlada Srbije (Foto: BETA)
Nezavisno udruženje novinara Srbije osudilo je odluku Vlade Srbije da zabrani objavljivanje intervjua koje su sa listom “Danas” već dogovorila dva člana te Vlade. NUNS ocenjuje da je reč o svojevrsnoj cenzuri jer građani imaju pravo da znaju šta misle i nameravaju ministri i drugi predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti.  Državni organi su obavezni da građanima omoguće slobodan pristup informacijama, a ne da taj pristup blokiraju navedeno je, 17. marta, u saopštenju NUNS - a.
“Pravo je Vlade i drugih organa da uređuju odnose sa medijima i procedure u komunikaciji sa javnošću, što podrazumeva zaštitu poverljivih podataka i informacija. Ali, time ne sme biti narušeno pravo javnosti da zna šta i kako Vlada radi”, ocenjuje novinarsko udruženje. NUNS je saopštio da razume odluku Vlade da “deluje jedinstveno” ali da ne misli da je ograničavanje pristupa medijima način da se to učini. “Time se može samo privremeno osigurati jednoglasje, a stvarno jedinstvo se, kao što dobro znaju i Vlada i političke partije, obezbeđuje samo čvrstim okupljanjem oko jasnog programa”, saopštio je NUNS. (Izvor: NUNS)
EVROPSKA FEDERACIJA NOVINARA ZABRINUTA ZBOG PRETNJI NOVINARIMA „INSAJDERA“
Evropska federacija novinara (EFJ) u pismu predsedniku Srbije Borisu Tadiću i premijeru Mirku Cvetkoviću, 25. marta, izrazila je “najveću zabrinutost zbog skorašnjih ozbiljnih pretnji autorima i novinarima TV emisije „Insajder“ i RTV B92 zbog programa koji se bavi velikim finansijskim zloupotrebama u „Kolubari“. U pismu je naglašeno da EFJ podržava NUNS u zahtevima da policija otkrije ko stoji iza pretnji smrću.
„Izuzetno smo zabrinuti što su nakon prikazivana serijala 'Insajder' novinarima i TV kompaniji koja ga je proizvela upućene pretnje. Ovo je neprihvatljivo jer novinarstvo jeste i mora biti četvrti stub demokratije, a istraživačko novinarstvo je veoma važno oruđe za otkrivanje istine. Javnost ima pravo da zna“, navedeno je u pismu EFJ, regionalne grane Međunarodne federacije novinara koja predstavlja više od 260,000 novinara u više od 30 zemalja, uključujući sve zemlje Evropske unije. „Podržavamo NUNS i sve naše članice, u zahtevima da policija otkrije ko stoji iza pretnji smrću i da zaštiti novinare. Još čekamo konkretne rezultate. Tražimo od Vas da obezbedite nezavisnu istragu ovog slučaja i utvrdite odgovornost nadležnih u MUP-u. U ime EFJ zahtevamo da onemogućite one koji zabranjuju novinarima da rade svoj posao, preispitate praksu nekažnjavanja i tražimo da omogućite bezbednost novinara i medija u Srbiji“. Evropska federacija novinara će sredinom juna u Beogradu održati Godišnju skupštinu. (Izvor: NUNS)
OSUDA POSTUPKA DIREKTORA RTV VOJVODINE
NUNS osuđuje postupak Blaža Popovića, direktora RTV, koji  je zbog greške u izveštaju o poseti  Vladimira Putina, potpisanom sa “potvrda neprijateljstva”, objavljenom u Dnevniku RTV, otpustio jednog a suspendovao više zaposlenih, saopšteno je 25. marta.
Stav NUNS-a je da je neophodno utvrditi pojedinačnu odgovornost za učinjen propust i potom  preduzeti odgovarajuće disciplinske mere, ali tek posle regularno sprovedenog postupka i  na osnovu pravnih akata RTV.
Uručivanje otkaza i suspendovanje radnika RTV, bez prethodno sprovedene pravne procedure, NUNS ocenjuje kao nedopustivo ponašanje direktora ove kuće Popovića. Objašnjenje da se zapravo radi o pokušaju da se “poljuljaju i ugroze tradicionalni prijateljski odnosi srpskog i ruskog naroda” je preterano i pripada vremenu kada su uređivačku politiku u medijima vodili politički komesari a svaka izgovorena ili napisana reč bila podvrgavana strogoj ideološkoj cenzuri. “Ovakvo ponašanje direktora RTV sasvim sigurno neće doprineti da RTV postane moderan javni servis, kao što ni ovaj profesionalni propust neće imati nikakvog uticaja na odnose Srbije i Rusije”. (Izvor: NUNS)
DA LI JE HUMORESKA KRIVIČNO DELO
Velimir Ilić (Foto: BETA)
Nezavisno udruženje novinara Srbije izrazilo je 29. marta duboku zabrinutost novom presudom Osnovnog suda u Čačku kojom je, po tužbi Velimira Ilića za klevetu, direktor i odgovorni urednik Čačanskih novina Stojan Marković osuđen za krivično delo klevete na novčanu kaznu od 100.000 dinara. Podsećamo da je zbog teksta ’Dolazi vreme za polaganje računa: Davidović, Jocić, Šarančić, neka se spremi...’ i humoreske ’Zanemoćali mandarin’ u aprilu prošle godine Marković pravosnažno kažnjen za povredu ugleda i časti Velimira Ilića, takođe po njegovoj tužbi“, saopšio je NUNS.
Ta presuda je uznemirila profesionalnu i široku javnost, a kao posebno alarmantno označeno je suđenje i presuđivanje za humoresku. Ugledni pravnici, među kojima i univerzitetski profesori i bivše sudije, kao i filozofi, sociolozi i novinari upozorili su tada, na javnoj tribini, da ovakva sudska praksa grubo krši pravo na slobodu izražavanja i zadire u integritet novinarske profesije.
NUNS ukazuje da ovakvim presudama sud štiti političare od opravdane kritike suprotno međunarodnim konvencijama i Zakonu o javnom informisanju Srbije koji propisuju da su nosiocima državnih i političkih funkcija ograničena prava na zaštitu privatnosti. (Izvor: NUNS)
BESPLATNI PRAVNI SAVETI UZ PODRŠKU USAID-a i IREX-a
Uz podršku USAID-a i IREX-a, Nezavisno udruženje novinara omogućilo je članovima da telefonom dobiju besplatne pravne savete advokata Snežane Đokić. Zainteresovani mogu da pozovu advokata na broj  062 8000 273 ili da se obrate NUNS-u, takođe, telefonom (011 3343 255), a odgovore na najvažnija pitanja o pravima novinara mogu naći na sajtu: www.nuns.rs/pravni_saveti (www.nuns.rs, klikom na baner “prava medijskih profesionalaca").
Članovi NUNS - a dobiće i kartice s brojem telefona na koji mogu da se obrate za pravni savet. Ovo je deo projekta “Medijsko pravo” koji podržavaju USAID i IREX, a sprovodi NUNS. Osim besplatnih pravnih saveta, u okviru ovog projekta su i: formiranje baze podataka o napadima na novinare u 2008., 2009. i 2010. godini, organizacija odlaska studenata na takmičenje “Monroe E. Price” koje će se održati na Oksfordskom univerzitetu u periodu od 30. marta do 2. aprila 2011. godine i održavanje radionica na kojima će učestvovati studenti prava i novinarstva i mladi novinari i pravnici (Izvor: NUNS)
MEDIJSKA SCENA MEDIJSKA SCENA MEDIJSKA SCENA
PREDSEDNIK TADIĆ ČESTITAO GODIŠNJICU NUNS-U
Boris Tadić (Foto: BETA)
Predsednik Srbije Boris Tadić čestitao je 25.marta Nezavisnom udruženju novinara Srbije 17 godina rada. On je poručio NUNS-u da, kao i do sada, nastavi da insistira na istinitiom, objektivnim i profesionalnim standardima u novinarstvu. “Želim vam da i ubuduće branite prava novinara, kao što ste to činili svih ovih godina i da insistirate na istinitim, objektivnim i profesionalnim standardima u novinarstvu”, navedeno je u čestitki predsednika Tadića. (Izvor: Fonet)

VLAST CENZURIŠE SVOJE MINISTRE
Mirko Cvetković (Foto: FONET)
Intervjui dva člana Vlade Srbije za “Danas”, na teme odnosa u Nemanjinoj 11 i saradnje među ministarstvima, stopirani su u poslednjem trenutku. Iako su ministri već uveliko odmakli u pisanju odgovora, odlukama „s vrha“ sve je obustavljeno. Prvi noć pre nego što je trebao da odgovori stignu u redakciju, a drugi - nekoliko sati pre objavljivanja. Zbog standarda fer pleja prema sagovornicima, imena cenzurisanih članova vlade redakcija ne želi da objavi.
Redakciji je objašnjeno kako je do stopiranja intervjua došlo, ali uz izričitu molbu da o tome ne obavesti javnost. Jednom članu vlade rečeno je da nema razloga za njegovim pojavljivanjem u medijima, „baš u ovom trenutku“, a u drugom slučaju ministru je objašnjeno  da ne sme da daje intervjue dok vlada ne izglasa kodeks ponašanja svojih članova. Ministri (više) neće moći da u javnost izlaze sa stavovima drugačijim od onih o kojima je postignuta saglasnost, uključujući slučajeve kada su odluka ili stav vlade u suprotnosti s njihovim mišljenjem i savešću, kao i kada su na sednici glasali protiv određene odluke. (Izvor: “Danas”)
NIKO NEĆE TV PRENOSE SKUPŠTINE SRBIJE
Slavica Đukić Dejanović
(Foto: FONET)
Nijedna kuća s nacionalnom frekvencijom nije se prijavila na konkurs za prenose zasedanja parlamenta. Rok za konkurisanje za prenose zasedanja parlamenta istekao je 14. marta. “Sa sigurnošću tvrdim da TV prenosi sednica Narodne skupštine Srbije neće biti ukinuti i da ćemo obezbediti javnost u radu”, rekla je  Slavica Đukić Dejanović, predsednica Parlamenta. Predstavnici TV na sastanku sa sekretarom parlamenta Veljkom Odalovićem istakli su da je 80 miliona dinara, koliko je parlament izdvojio za prenos sednica, nedovoljno novca.
Sastanku su prisustvovali predstavnici RTS, Avale, Prve i B92, dok predstavnici Košave i Pinka nisu došli, ali će ipak biti pozvani na sledeći sastanak. Prvi čovek TV B92 Veran Matić nema nameru da učestvuje na konkursu. Uslovi konkursa su takvi da ih ispunjavaju samo B 92 i RTS. Prenošenje sednica Skupštine bi, po Matićevim rečima, značilo žrtvovanje oba TV programa i potpuno odustajanje od programske šeme. Za prenose prethodnih godina RTS traži od Skupštine isplatu duga od 3,3 miliona evra. (Izvor: “Kurir”, “Politika”, „Dnevnik“,“Večernje novosti”)
OTKAZ NA RTV ZBOG GREŠKE O PUTINU
Blažo Popović (Foto: RTV)
Jedan radnik Radio televizije Vojvodine je otpušten, a nekoliko ih je suspendovano zbog greške pri izveštavanju o poseti ruskog premijera Vladimira Putina, objavljeno je 24. marta. U Dnevniku RTV-a u 17 sati, izveštaj o razgovorima premijera Rusije i predsednika Srbije Borisa Tadića bio je potpisan sa "potvrda neprijateljstva". Dnevnik RTV-a u 17 sati emituje se za područje cele Srbije. Ovim povodom, direktor RTV Blažo Popović izdao je saopštenje o ocenama i zaključcima Kolegijuma ove medijske kuće.
“Na sastanku s programskim kolegijumom zaključeno da je greška koja je učinjena zapravo napad na RTV" i pokušaj da se poljuljaju i ugroze tradicionalno prijateljski odnosi srpskog i ruskog naroda”, naveo je Popović u saopštenju. Direktor RTV-a je ocenio da je reč o pokušaju da se ugrozi i diskvalifikuje sve što je tokom prethodne dve godine urađeno kako bi se ta kuća modernizovala i ponovo "uhvatila korak sa standardima koje postavljaju moderni javni servisi u Evropi". Pokrenute su i procedure za dalje utvrđivanje odgovornosti svih učesnika koji su napravili grešku. “Na sastanku Izvršnog odbora RTV-a usvojen je niz mera koje će biti preduzete kao 'potvrda neprijateljstva' prema svim neradnicima i saboterima", naveo je Popović.(Izvor: Beta, B92)
ZABRANJENI DIREKTNI PRENOSI RIALITI PROGRAMA
Zabrana direktnih prenosa rialiti šou emisija na televizijama u Srbiji važi od 23. marta i biće moguć jedino odloženi prenos od nekoliko minuta, potvrdila je Republička radiodifuzna agencija (RRA). Ovo obavezujuće uputstvo RRA odnosi se samo na rialiti programe i na emitere koji takve emisije uvrste u program, a smisao njegovog donošenja je da se onemogući pojavljivanje sadržaja koji je u suprotnosti sa zakonom.
Vremensku razliku emiteri će morati da iskoriste da program očiste od svega što zakon zabranjuje. Ovu naredbu emiteri će moći da poštuju kupovinom specijalnog uređaja za odloženo emitovanje ili jačim serverom kroz koji će ići signal. U ovom trenutku na televizijama sa nacionalnim frekvencijama emituju se dva rialiti programa: „Veliki brat“ na TV “Pink” i „Parovi“ na TV ‘Hepi”. (Izvor: “Danas”)
ALARMANTNA SITUACIJA U LOKALNIM MEDIJIMA
Dragan Janjić (Foto: MC)
Iz opštinskih kasa trebalo bi finansirati medijske projekte i programe, a ne medije koji su postali opštinske pres službe, zaključak je skupa „Lokalni mediji - između privatizacije i državne pomoći“, koji je Misija OEBS-a u Srbiji organizovala 22. marta u niškom Medija centru. Zbog nedostatka sredstava, nezavisnost medija u Srbiji ozbiljno je ugrožena, a situacija je posebno teška na lokalnom nivou. Lokalni mediji tek moraju da se izbore za nezavisnu uređivačku politiku.
Zbog različite vlasničke strukture medijske kuće su u neravnopravnom položaju, a izlaz je u finansiranju javnog interesa i programskih sadržaja, umesto finansiranja pojedinih medijskih kuća. Potpredsednik NUNS Dragan Janjić rekao je da je nezavisnu uređivačku politiku teško održati i bez ekonomske krize, ali da brine što je cilj pojedinih medija da se „zakače“ na lokalni budžet. Predsednik NDNV Dinko Gruhonjić je ocenio da se nigde u Srbiji ne finansira programski sadržaj već poslušnost medija. (Izvor: „Pregled“, „Dnevnik“, „Danas“)
U VEĆINI PRIVATNIH MEDIJA NEMA SINDIKATA
U većini privatnih medija u Srbiji ne postoji sindikalno organizovanje zaposlenih. Sindikati postoje, uglavnom, u glasilima u čijem vlasništvu država ima udeo. Rajko Simić, Predsednik Samostalnog sindikata zaposlenih u grafičkoj, izdavačkoj, informativnoj delatnosti i kinematografiji Srbije, kaže da u oko 65 odsto medija u Srbiji postoji sindikalno organizovanje, ali da je ono mnogo manje zastupljeno u privatnim, ali i elektronskim medijima.
Poslodavci samo na osnovu ugovora o radu odlučuju koga će da otpuste i kako će i koliko da plaćaju zaposlene. Po njegovim rečima, glavni problem je nepostojanje granskog kolektivnog ugovora, a vlasnici medija oslanjaju se, uglavnom, samo na ugovor o radu „na osnovu kojeg mogu da rade šta im volja“. Simić napominje da tako postoji i rad na crno, da se ne isplaćuju redovno zarade, koje su često na minimalnim nivoima, kao i da su česte određene vrste mobinga. (Izvor: “Danas”)
OPOMENE GRAĐANIMA ZBOG TV PRETPLATE
Aleksandar Tijanić (Foto: BETA)
Zbog neplaćanja TV pretplate tokom 2010. godine pokrenut je sudski postupak protiv više od 280.000 dužnika, objavljeno je 16. marta. Dan kasnije, direktor RTS Aleksandar Tijanić, rekao je da RTS nije nikog tužio zbog neplaćanja pretplate, već je poslao opomene, na šta ga obavezuju zakoni. "To propisuju zakoni a ne RTS i ja mogu da odgovaram ako ih ne poštujem". Opomene pred utuženje omogućavaju građanima da dug izmire iako imaju obaveze za potrošenu električnu energiju.
RTS nudi dužnicima plaćanje obaveza preko posebnog računa na tri rate, bez zatezne kamate, s tim što prva rata mora da bude 50 odsto ukupnog duga. Reč je uglavnom o dugogodišnjim dugovanjima koja dostižu i 20.000 dinara. Tijanić naglašava da su jedno propisi, a drugo realnost Srbije, čiji građani su u teškoj ekonomskoj situaciji i da se treba nešto promeniti u načinu izdržavanja Javnog servisa. Direktor Javnog servisa je naveo da sve govori procenat naplate pretplate, koji je 70 odsto u Beogradu, 60 odsto u Novom Sadu i 16-30 odsto u unutrašnjosti Srbije. (Izvor: “Politika”, “Blic”)
PREKINUT PROGRAM TELEVIZIJE VALJEVO
Program lokalne privatne TV Valjevo prekinut je posle plenidbe dela opreme zbog dugova po tužbama bivših radnika koji traže neisplaćene plate, objavljeno je 16. marta. Link kojim signal stiže do predajnika i kablovske mreže SBB, odnet je na osnovu pravosnažnih sudskih presuda Osnovnog suda u Valjevu. Preostali novinari, koji mesecima ne primaju zarade, nadaju se raskidu privatizacije zbog neizvršenih obaveza vlasnika i prema njima i prema državi.
Televizijsku opremu, vrednu 250.000 dinara, zaplenio je bivši novinar te medijske kuće Aleksandar Ranković. On i najavio da na red dolaze nove izvršne presude od 240.000 dinara. Uz Rankovića, TV valjevo je, zbog neisplaćenih zarada, tužilo troje bivših zaposlenih. TV Valjevo je na aukciji u februaru 2010. za 147.000 dinara kupio Slobodan Pavlović, privatnik iz Urovaca koji se bavi elektromonterskim poslovima, proizvodnjom dečjih krevetaca i održavanjem higijene. Nekoliko meseci zaposlenima nije isplaćivao plate, pa je 16 radnika štrajkovalo. Preostali su dobili samo tri plate “na ruke”, a doprinosi im nisu uplaćeni od prošlog juna. (Izvor:”Blic”, “Večernje novosti”)
DOPISNIŠTVO RTS U ZEJAČARU BEZ PROSTORIJA
Posle 23 godine korišćenja, zaposlenima dopisništva RTS-a u Zaječaru onemogućen je 15. marta ulaz u poslovne prostorije. Prostor u kojem je dopisništvo RTS je privatni posed - vlasništvo Timočke televizije i radija (TTR),. Od 1988. godine RTS ima ugovor o trajnoj poslovno tehničkoj saradnji sa opštinom Zaječar. Pre oko tri godine, televizija je iz opštinskog prešla u privatno vlasništvo, ali od tada zakup za ovaj prostor nije plaćan. Odlukom RTS dospisništvo će biti premešteno u Knjaževac ili Bor.
“Odgovornim ljudima RTS poslali smo 11. marta pismo s obaveštenjem da ubuduće ne mogu da koriste naše prostorije koje smo dobili legalno na tenderu, kao i da dođu i preuzmu svoju opremu, ali oni to nisu učinili. Napominjem da je RTS koristio naše prostorije bez ikakve naknade, dok mi mesečno, za zakup, plaćamo 510.000 dinara. Mi smo mala, lokalna televizija i ne možemo da finansiramo giganta kakav je RTS”, rekao je Saša Mirković predsednik UO TTR. (Izvor: “Blic”, “Večernje novosti”)
KUSTURICA PONOVO TUŽIO PORTAL E-NOVINE
Petar Lukovic i Emir Kusturica
(Foto: FONET)
Filmski reditelj Emir Kusturica podneo je 15.marta još jednu tužbu protiv portala E-novine i glavnog urednika Petra Lukovića. Ovog puta zbog teksta “Jedna mala sarajevska analiza: Ugled i čast Emira K” koji su E-novine preuzele sa sarajevskog portala Protest.ba, i objavile 15. februara. Kusturica sada traži tri miliona inara odštete. Prvu tužbu sa odštetnim zahevom od dva miliona dinara, Kusturica je podneo1. februara Višem sudu u Beogradu.
“Očigledno je da je država u Kusturici našla hitmena koji će pokušati da ubije E-novine i tako zaplaši sve koji žele da se bave slobodnim novinarstvom i kritički misle o proizvođačima tužne srpske političke realnosti”, navedeno je u saopštenju redakcije E-novina. Kusturicin advokat Zdenko Tomanović istakao je da nova tužba ne predstavlja pokušaj da se ograniči sloboda javnog informisanja, “nego zahtev za pripadajuću zaštitu prava garantovanih domaćim i međunarodnim standardima, onda kada nepristojni izrazi prevazilaze granice negativnog mišljenja a iznete neistine izlaze iz granica novinarskog kodeksa i postaju argument za nametanje javnog prezira". (Izvor: Beta, „Blic“)
KAZNA ZA PRETNJE NOVINARKI U ŠAPCU
Osnovni sud u Šapcu izrekao je Bogdanu Simaniću kaznu od dve godine zatvora zbog pretnji novinarki "Večernjih novosti" Aleksandri Delić, saopšteno je 23. marta. Sudsko veće vodilo je računa o zaštiti sigurnosti osoba koje obavljaju poslove od javnog značaja u oblasti informisanja. Slučaj je pokrenut krajem januara 2010., kada je Simanić, bivši sveštenik SPC i suvlasnik nedeljnika "Glas Podrinja" poručio Aleksandri Delić da će “prvom prilikom kada je sretne obrisati asfalt sa njom i polomiti joj kosti”.
Pretnje su usledile posle novinskog napisa u kojem je Aleksandra Delić prenala policijsko saopštenje da je Simaniću, kao suvlasniku nedeljnika "Glas Podrinja“, stavljena na teret zloupotreba službenog položaja "teška” više od 4,6 miliona dinara. Osuđeni i tužilac imaju pravo žalbe u roku od 15 dana. Po izricanju presude, Simanić je aplaudirao u sudnici, ali nije želeo da komentariše sudsku odluku. (Izvor: B92)
OKO 2.000 NOVINARA IZGUBILO POSAO
Prošle gdine je oko 2.000 medijskih radnika ostalo je bez posla, a taj trend neće se bitno menjati ni u ovoj godini, koja će takodje biti loša i za novinare i za medije, rečeno je na prvom ovogodišnjem medijskom monitoringu "Media trends" Fondacije Konrad Adenauer. "Iluzorno je očekivati da novinari koji su na rubu egzistencije profesionalno rade svoj posao“, ocenio je urednik časopisa „Ekonomist“ Zoran Preradović.
On je rekao da „o istraživačkom novinarstvu apsurdno je govoriti“, „Kako onda očekivati da novinari otvaraju za vlast škakljive teme, kada ni za sopstvenu platu ne smeju da pitaju", zaključio je Preradović. (Izvor: Tanjug)
OPORAVAK ŠTAMPANIH MEDIJA U SVETU
Istraživanje koje je sproveo The Pew Project for Excellence in Journalism (PEJ) pokazuju znake oporavka štampanih medija u svetu. Iako se stanje ne može porediti sa onim početkom veka, situacija je znatno stabilnija nego početkom ekonomske krize 2008. godine. Tokom prethodne godine nije prestao da izlazi ni jedan veliki magazin, dok “The Wall Street Journal”  povećao prodaju za 1.82 odsto. Velikih otpuštanja nije bilo, dok su pojedine organizacije, kao Bloomberg i AOL- zaposlile nekoliko stotina novinara. Najbolja situacija je bila u Aziji i Africi gde je prodaja štampanih medija značajnije porasla. (Izvor: PEJ)
DEČJEM PROGRAMU RTS POTREBNI BOLJI TERMINI
Timoti Džon Bajford (Foto: BETA)
Engleski reditelj Timoti Džon Bajford, koji godinama živi u Beogradu, odnedavno savetnik za Dečji program na RTS-u, već je dao dve ideje koje su prihvaćene i  trebalo BI da budu realizovane od jeseni. Prvi predlog je emisija za decu školskog uzrasta „Plava ptica” u formi magazina uživo, sa direktnim uključenjem dece u program. Druga emisija - „Duga” posvećena je deci predškolskog uzrasta i zamišljena je tako da u svakoj bude obrađena po jedna tema od po 15 minuta, objavljeno je 22. marta.
“Dečji program sada ima termine svakog jutra na Drugom programu i reprize posle podne koje ipak zavise od skupštinskih prenosa, kaže Timoti Džon Bajford. Dva sata pre podne i eventualno dva sata posle podne. To je malo. Decu bi trebalo tretirati kao ljude, a ne gurati ih u ćošak. Ranije je Dečji program imao termin celo pre podne. Sada i taj prepodnevni termin počinje pre osam sati ujutru. Deca sigurno neće ustajati pre sedam da bi gledala dečji program, a ona školskog uzrasta su posle osam već u školi”, rekao je Bajford. Drugi problem je novac. (Izvor: “Politika”)
ŠTRAJK U VEČERNJEM LISTU, RADIO 101 NASTAVLJA RAD
U Zagrebu su 23. marta novinari "Večernjeg lista" počeli štrajk zbog ukidanja kolektivnog ugovora čime su im umanjena stečena prava. Da dana ranije, ma skupštini poverilaca na Trgovačkom sudu u Zagrebu odlučeno je da Radio 101 nastavi da emituje program. Novinari "Večernjeg lista" tvrde da se vlasnik, austrijska "Stirija", ne bi usudio na takav odnos prema novinarima u Austriji. "stojedinica" nastaviti da radi sa dvadesetak zaposlenih novinara i desetak honorarnih saradnika.
U štrajk je stupila većina od oko 100 stalno zaposlenih, ali im uprava nije dozvolila štrajk na radnom mestu, zbog čega će tužiti poslodavca. Štrajku se priključilo i nekoliko honorarnih saradnika kojih je u toj firmi, prema podacima sindikata, više nego stalno zaposlenih - 120, iako bi lako mogli da dobiju otkaz zbog zbog statusa. Uprava "Večernjeg lista" smatra da je štrajk legitiman, ali da nema pravog opravdanja. Poverioci od „Radija 101“ potražuju oko 26 miliona kuna, od čega se većina potraživanja odnosi na Ministarstvo finansija. Prihvaćen je plan stečajnog upravnika po kojem će biti osnovano novo društvo u koje ulaze ime „Radija 101“, koncesija, oprema i zaposleni. Posle toga društvo će biti prodato na javnoju licitaciji po cemi koju će odrediti stručnjaci. (Izvori: Beta, B92)
“OSLOBOĐENI” MEDIJI U CRNOJ GORI
Duško Marković (Foto: BETA)
Mediji i novinari u Crnoj Gori više neće krivično odgovarati za informacije koje objave. Crnogorska vlada je utvrdila predlog izmena i dopuna Krivičnog zakonika o brisanju odredbi koje su se odnosile na kriminalizaciju, uvrede i klevete. Potpredsednik Vlade i ministar pravde Duško Marković rekao je novinarima da su mediji i novinari, pomenutim izmenama, "potpuno isključeni" kad je reč o odgovornosti po osnovu krivičnog dela uvrede i klevete.
Crna Gora je na taj način, kako je Marković obrazložio, ispunila jednu od važnih preporuka Evropske komisije koja se odnosi na unapređenje slobode medija. (Izvor: Beta)
STIPENDIJE NAGRADE USAVRŠAVANJA
MEDIJIMA U VOJVODINI 48 MILIONA DINARA
Ana Tomanova Makanova
(Foto: vojvodina.gov.rs)
Pokrajinska sekretarka za informisanje, Ana Tomanova Makanova saopštila je da će biti raspisana tri konkursa za unapređenje medijske produkcije i sufinansiranje javnog informisanja na teritoriji Vojvodine. Konkurs će biti otvoren do 15. novembra. Za to će iz pokrajinske kase biti isplaćeno 48 miliona dinara. Po 23 miliona dinara za tehnološko opremanje medija  i sufinansiranje javnog informisanja, a za sufinansiranje projekata - dva miliona dinara.
Mediji i organizacije koji nisu dostavili izveštaj o utrošku sredstava sa prošlogodišnjeg konkursa, a takvih je 10 odsto, neće moći da konkurišu”, rekla je Tomanova. (Izvori: “Dnevnik”, ”Blic”)
BETIN KONKURS ZA FOTOGRAFIJU GODINE
Novinska agencija Beta je raspisala i ove godine konkurs za najbolju novinsku fotografiju godine. Fotografije moraju biti snimljene u jugoistočnoj Evropi  2010. ili 2011. godine, do 21. aprila, kada ističe rok za prijave. Fotografije bi trebalo poslati na adresu betafotokonkurs@gmail.com. Svaki učesnik konkursa može poslati najviše pet fotografija, maksimalne veličine 3MB, u JPEG formatu. Uz svaku fotografiju trebalo bi da stoji ime autora, naziv fotografije, mesto i vreme kada je snimljena. (Izvor: Beta)
SHARE CONFERENCE OD 7. APRILA U BEOGRADU
Misija OEBS u Srbiji u saradnji sa EXIT festivalom organizovaće SHARE Conference, novu formu festivala, u Beogradu od 7. do 9. aprila.  Po prvi put u regionu istovremeno će se okupiti međunarodne zvezde internet i društvenog aktivizma, umetnici iz sfere novih medija i poznati muzičari.  Kroz forme nastupa, predavanja, radionica i izložbi koje će voditi predstavnici giganata kao što su Gugl i Harvard, i marketinški eksperti iz tima Baraka Obame, Beograd će postati mesto razmene znanja. Više informacija na sajtu: http://www.shareconference.net/rs/program .
Cilj je predstavljanje novog konteksta digitalnog aktivizma. Dom Omladine sa tri sale je centralna lokacija festivala, a još osam klubova ugostiće oko 700 regionalnih lidera mišljenja i 15.000 domaćih i inostranih posetilaca dok jedinstvena narukvica predstavlja ulaznicu za preko 100 dešavanja u okviru festivala. (Izvor: Misija OEBS)
NAGRADE  TV B92 I NJENIM NOVINARIMA
B92 nagrađena za "nesebičnu donaciju TV vremena" u projektu "Ujedinjeni protiv droge". Posle dve godine medijske kampanje, 25. marta je predstavljen sajt čiji je cilj dalje obrazovanje i informisanje adolescenata i roditelja o zloupotrebama droga. Isatog dana, u Novom Sadu, dodeljene nagrade TV festivala "Pres vitez 2011". Titulu pres vitez za 2011. dobili su, pored ostalih, novinari TV B92: Predrag Stojković i Miloš Milovanović, dopisnik iz Požege Predrag Stojković dobio je  nagradu za informativni prilog "Poslednji mlekadžija", Miloš Milovanović, novinar Jutarnjeg programa TV B92, osvojio je titulu pres vitez koja nosi ime čuvenog TV voditelja Miće Orlovića.
Kampanja "Ujedinjeni protiv droge" je deo primene Nacionalne strategije, koju je usvojila Vlada Srbije 2009, a po narudžbini Ministarstva zdravlja. Realizaciju kampanje finansirala je Evropska unija, a veliku podršku dali su mediji. "Mislim da je jako važno da država stvori jedan sistem kojim će nagrađivati komercijalne televizije, prvenstveno koje se odluče da samostalno poklone svoje oglasno vreme za akcije koje se tiču zdravstvenog prosvećivanja. S obzirom na činjenicu koliko smo zdravstveno zapušteni, mislim da je to jako važno", rekao je Veran Matić, glavni i odgovorni urednik B92. (Izvor B92)
ZAPOSLENJE ZAPOSLENJE ZAPOSLENJE ZAPOSLENJE
RAF production traži grafičkog dizajnera.
Rok za konkurisanje: 1. april.
Agencija za istraživanje medija i odnose s javnošću “Parameter media” oglašava radno mesto u oblasti odnosa s javnošu.
Rok za konkurisanje: 2. april.
Prijave slati na mail: konkursagencija_63419@infostud.com.
Skysport365 traži grafičkog dizajnera.
Rok za konkurisanje: 5. april.
Prijave slati na mail: konkursskysport_63935@infostud.com.
UNICEF Serbia traži novinara koji bi iz engleskih tekstova pravio kratke vesti na srpskom, pre svega za vebsajt i društvene mreže (Facebook).
Rok za prijavljivanje: do 8. aprila.
Prijave sa kratkim CV i eventualna pitanja koja se odnose na dodatne informacije o uslovima konkursa, poslati  Nataši Marković na e-mail: nmarkovic@unicef.org.
Uslovi: visoko obrazovanje iz oblasti komunikacija, novinarstva, odnosa s javnošću ili sličnih oblasti, dve godine praktičnog iskustva u medijima, odlično poznavanje govornog i pisanog engleskog jezika, tehnička osposobljenost (poznavanje rada na računaru, audiovizuelnim uređajima i sa štampačem) i poznavanje kompjuterskih programa. Iskustvo u pisanju za vebsajt.
Rad po ugovoru o delu od  15. aprila do 31. decembra 2011. godine, po potrebi na osnovu zahteva konkursa.

UREDNIK: Zlatko Čobović  l NOVINAR: Miloš Miloradović l TEHNIČKA OBRADA: Lidija Cenić


Newsletter, web publikaciju NUNS-a, od petog broja podržava Beogradski sajam. Tradicija duža od sedam decenija, duh modernog vremena i činjenica da je uvek i žiži privrednih dešavanja, učinili su Beogradski sajam najvećom i najuspešnijom sajamskom institucijom u Srbiji.