KAZNA
Smisao kazne je da opomene nekog kako nešto loše ne bi učinio/ponovio. Da li je loše što je list “Danas” preneo tekstove dva druga dnevnika? Po oceni suda, povređen je ugled tužilaca i zato je “Danas” kažnjen. Loše je, bezumno, međutim, što je obavezan da plati oko milion dinara ne samo za prenošenje tuđeg, već i za tuđu “krivicu”. Apelacionom sudu je najlakše bilo da “objedini” kaznu. Da su tekstove preuzele agencije i distribuirale ih, sud bi, po toj logici, naložio poslednjem korisniku da plati ceh za svakog ko ih je objavio! Smisao kažnjavanja u ovom slučaju nije, dakle, suzbijanje lošeg, već disciplinovanje i ućutkivanje medija. I to kad je novinarska profesija u Srbiji već maksimalno ponižena, na šta upozoravaju i evropske institucije. Da li slučajno?
Z.Č
.MEDIJI U SRBIJI OZBILJNO UGROŽENI
Novinarska udruženja i asocijacije uputile su 6. aprila otvoreno pismu predsedniku Srbije Borisu Tadiću u kome ukazuju na loše stanje u medijima i neophodnost donošenja Medijske strategije koja bi regulisala ovu oblast. „Poštovаni predsedniče, slobodа štаmpe u Srbiji je dаnаs ozbiljno ugroženа. Stаnje u medijimа je gore nego što je od ikаdа bilo od 5. oktobrа, а držаvа ne čini gotovo ništа dа pomogne medijskoj industriji dа preživi krizu“, konstatovano je, pored ostalog, u pismu NUNS-a, UNS-a, NDN Vojvodine, ANEM-a i Lokal presa.
Lokalna štampa je na izdisaju, a materijalni položaj novinara bedan, njihova bezbednost ugrožena, radio emisije se ukidaju po zahtevima političara, a još nisu otkrivene ubice novinara. Predsednik NUNS-a Vukašin Obradović je konstatovao da ne postoji politička volja za donošenje Medijske strategije, jer se to mesecima odlaže. Još u avgustu prošle godine novinarska udruženja i asocijacije naveli preporuke koje bi bile usmerene na regulisanje položaja lokalnih medija. Ove preporuke bi trebalo da budu prelazno rešenje do Medijske strategije, ali one, kako je rekao Obadović, ''verovatno i dalje stoje u fijokama''. Postoje, po njegovoj oceni, dve tendencije: da lokalni mediji "umiru", a da lokalne samouprave finansijski podržavaju samo medije koje mogu da kontrolišu: “Tržište mora da odredi koji mediji će preživeti, a koji će se ugasiti, a ne da to radi država preko lokalnih samouprava“. (Izvori: NUNS,Tanjug)
l MEDIA IN SERBIA SERIOUSLY JEOPARDIZED l LETTER OF THE EUROPEAN FEDERATION OF JOURNALISTS TO BORIS TADIC l COURT VERDICT THREATENS TO CLOSE THE NEWSPAPER DANAS l REMEMBRANCE OF DADA VUJASINOVIC’S DEATH l STILL NO ANSWERS ABOUT CURUVIJA l DISMISSED MANAGEMENT OF RT VOJVODNA l ARRESTS FOR PLACARDING THE B92 DEATH CERTIFICATES l WILL BROADCASTS FROM THE PARLIAMENT CONTINUE ON RTS l NO SUBSCRIPTION FOR A CAR RADIO l TV PROGRAMS FOR ADULTS ONLY AFTER MIDNIGHT l PRESIDENT OF RRA FOR HARSHER MEASURES AGAINST VIOLATORS l APPOINTED STATE SECRETARY FOR PUBLIC RELEASE l ANEM PROTESTS BECAUSE OF RADIO 021 l LAW STUDENTS OF SERBIA WON IN OXFORD l IS B92 BECOMING THE “NEW SERBIAN TV” l TO RADIO SOMBOR 1,5 MILLION DINARS l CANCELLED PRIVATIZATION TV “VALJEVO PLUS” l
AKTIVNOSTI NUNS AKTIVNOSTI NUNS AKTIVNOSTI NUNS
ROK ZA UPLATU ČLANARINE PRODUŽEN DO 1. OKTOBRA
Izvršni odbor NUNS-a odlučio je 4. aprila da rok za uplatu članarine za 2011. godinu poduži do 1. oktobra. Ovom odlukom, Izvršni odbor je prihvatio molbe i predloge pojedinih članova koji su tražili da statutarni rok za izmirenje godišnje članarine od 31. marta bude produžen, odnosno da statutarna odredba o brisanju iz članstva zbog neplaćanja članarine bude stavljena van snage zbog teške finansijske krize u medijskoj industriji Srbije i izuzetno lošeg materijalnog položaja novinara i drugih medijskih radnika.
Izvršni odbor podseća sve članove NUNS-a koji objektivno nisu u mogućnosti da uplate članarinu na njihovo statutarno pravo da formalno zatraže privremeno oslobađanje od ove obaveze. Izvršni odbor će predlažiti prvoj redovnoj Skupštini NUNS-a da potvrdi ovu odluku. (Izvor: NUNS)
NUNS PROTIV “SOLIDARNIH“ KAZNI
Vukašin Obradović (Foto: MC) |
NUNS je 2. aprila tražio od nadležnih državnih organa da obustave praksu ‘solidarnog” kažnjavanja medija. Listu "Danas" određena je kazna od skoro milion dinara u koju su uračunate i kazne za dnevnike "Kurir" i Glas javnosti". Predsednik NUNS-a Vukašin Obradović istakao je da kazne, same po sebi, ugrožavaju rad medija, ograničavaju slobodu izražavanja i pravo građana na punu informisanost, a u slučaju “solidarnog” kažnjavanja - pitanje je zašto teret kazne pada na jedan medij i kako sud odredi ko će platiti kaznu.
Presudom Apelacionog suda, po tužbi nekoliko požarevačkih policajaca, izdavač "Danasa" trebalo bi "solidarno" da plati kaznu, u koju su uračunate kazne i za "Kurir" i "Glas javnosti". "Danas" je tekstove tih listova objavio u svom dodatku Braničevo."Ne polemišući s konkretnom presudom koju 'Danas' može osporavati ustavnom žalbom i tužbom Sudu u Strazburu, u čemu će imati našu podršku, NUNS od nadležnih državnih institucija zahteva izmenu zakonskih odredbi koje omogućavaju selektivnu pravdu, čiji ishod može biti gašenje medija", rekao je Obradović. Kako je navedeno u saopštenju, "Danas" je u više navrata plaćao “solidarne” kazne, praktično bez mogućnosti da od drugih osuđenih medija naplati njihov deo kazne. (Izvor: NUNS, Tanjug)
SRBIJA DUŽNA DA RASVETLI UBISTVO NOVINARKE DUGE
Zagorka Dolovac (Foto: B92) |
Nezavisno udruženje novinara Srbija pozvalo je po 17. put policiju, tužilaštvo i pravosuđe da rasvetle i procesuiraju ubistvo novinarke Radislave Dade Vujasinović. „Punih 17 godina porodica, prijatelji i kolege Dade Vujasinović, domaća i međunarodna javnost, čekaju na pravdu za Dadu. Vreme je da pravda bude zadovoljena, a krivci, inspiratori i ubice izvedeni pred sud i kažnjeni za veliki zločin počinjen nad jednim životom, jednom profesijom i slobodom“, izjavio je 7. aprila Vukašin Obradović, predsednik NUNS-a.
Republička tužiteljka Zagorka Dolovac nedavno izjavila da su u ranijoj istrazi ovog ubistva postojali propusti slični propustima načinjenim u kasnijim ubistvima novinara Slavka Ćuruvije i Milana Pantića. „Ti ’propusti’ ukazuju na nameru prvih istražitelja da kompromituju istragu i žrtve. Izjava tužiteljke je ohrabrujuća, ali nije dovoljna jer je nova istraga otvorena pre više od dve godine. Mi tražimo rezultate. Ponovićemo i zahtev da i ovu istragu preuzme Tužilaštvo za organizovani kriminal od koga očekujemo da rasvetli i ubistva Ćuruvije i Pantića“, naveo je Obradović . (Izvor: NUNS)
BEZ ISTINE NEMA SLOBODE MEDIJA
Jelka Jovanović (Foto: MC) |
Pre 12 godina, 11. aprila, ubijen je novinar Slavko Ćuruvija. I ove godine udruženja novinara pozvala su vlast da dovrši istragu, imenuje i kazni odgovorne za taj zločin. NUNS još jednom ukazuje da je ubistvo Slavka Ćuruvije političko i nesumnjiv dokaz represivnosti režima Slobodana Miloševića. To je jedna od najvećih mrlja postoktobarske Srbije koja više od decenije ubice nije izvela pred sud. “Očigledno je da država nije u stanju da se suoči sa zločinima iz svoje nedavne prošlosti“, rekla je Jelka Jovanović, potpredsednica NUNS-a.
On je istakla „da je, 12 godina od ubistva Slavka Ćuruvije, 17 godina od ubistva Dade Vujasinović, i deceniju od ubistva Milana Pantića, očigledno da je - kao i što čitava javnost zna, da je služba DB-a bila direktno umešana - poznato i ko je bio nalogodavac, kao i neposredni izvršioci“. Po njenoj oceni, snage koje su u doba Slobodana Miloševića vladale Srbijom i dalje su jake, kao i da joj se čini da izostaje i opšta solidarnost svih ostalih kolega. (Izvor: NUNS)
OSUDA BROZOVOG GLORIFIKOVANJA ZLOČINA
Joška Broz (Foto: Tanjug) |
NUNS je 9. aprila osudio izjavu lidera Komunističke partije Josipa Joške Broza da partizani nisu pobili dovoljno ljudi posle Drugog svetskog rata. Ocenjeno je da je takva izjava glorifikovanje zločina nad antikomunistima i drugim građanima. U saopštenju, NUNS navodi da je tom izjavom Josip Joška Broz, u emisiji "Problem" Studija B, "na neprimeren način glorifikovao zločin počinjen nad antikomunistima i drugim građanima".
"NUNS poziva političare na odmerenost i odgovorno ponašanje u javnim nastupima, uvažavanje gledalaca, sabesednika i medija u kojima nastupaju, a posebno na poštovanje žrtava terora, bez obzira na ideološku orijentaciju", stoji, pored ostalog, u saopštenju. Udruženje je navelo da se svako društvo koje teži demokratiji mora suočiti sa zločinima i odrediti prema njima, ukazujući na to da će i Srbija morati isto da postupi povodom zločina četnika i partizana, kao i zločina počinjenih tokom ratova na području bivše SFRJ. (Izvor: Beta)
MEDIJSKA SCENA MEDIJSKA SCENA MEDIJSKA SCENA
PISMO EVROPSKE FEDERACIJE NOVINARA BORISU TADIĆU
Arne Kenig (Foto: unian.net) |
Evropska federacija novinara (EFJ), u pismu predsedniku Srbije Borisu Tadiću, ocenila je da je "sloboda medija u Srbiji još ozbiljno ugrožena". "Lokalna štampa izložena je posledicama ekonomske krize i nedostatka vizije o budućnosti ove oblasti, dok je finansijska pozicija novinara užasavajuća. Dve ulice nose imena naših pokojnih kolega Slavka Ćuruvije i Milana Pantića, ali se još pitamo zašto nije obavljena zadovoljavajuća i nezavisna istraga o njihovom ubistvu", navedeno je u pismu predsednik EFJ Arnea Keniga.
EFJ ocenjuje da "sloboda štampe i bezbednost novinara predstavljaju razloge za zabrinutost". "U Beogradu i Loznici, istraživački novinari žive pod 24-časovnom policijskom zaštitom, i to nisu jedina mesta u kojima je njihova bezbednost ugrožena. Nezavisni listovi trpe ekonomski i politički pritisak, ponekad čak i u vidu nepravednog sudskog pritiska i sudskih odluka". (Izvor: EFJ, NUNS)
PRESUDA PRETI DA ZATVORI LIST DANAS
Zoran Panović (Foto: BETA) |
Dnevni list „Danas“ osuđen je da plati astronomsku kaznu zbog navodne povrede ugleda i časti trojice policajca iz Požarevca i moraće još da plati i kazne „Kurira“ i „Glasa javnosti“. Izborom da „Danas“ plati čak 942.000 dinara i za sva tri lista otvara sumnju da se iza svega krije namera da se ovaj dnevni list uguši. Zoran Panović, glavni urednik lista, kaže da sa određivanjem ovako velike sume i još obavezom da njegov list plati za sve, dovodi u pitanje opstanak ovih novina.
„Takozvane demokratske vlasti ne vole demokratiju, pa zbog toga slobodne medije doživljavaju kao neprijatelje. Vlast ne voli kritike, već samo jeftini publicitet. Zašto se ‘Danas’ učinio najsimpatičnijim da plati kaznu, kada je presudom naloženo da svaki od osuđenih plati po 200.000 dinara ’Kurir’, ’Glas javnosti“ i autorka tekstova“, rekao je Panović. “Sve ovo postaje jako sumnjivo. Kako da potražujemo od ’Glasa javnosti’, kada više ne postoje kao novine. Nemam ništa protiv ta dva lista, ali je besmisleno da mi plaćamo za njih“, konstatovao je on. Po rečima Vesne Rakić Vodinelić, profesora građanskog prava, idikativne su sve bojnije tužbe protiv medija za naknadu štete i da sudovi, koji su, obično, neažurni, u ovakvim predmetima postaju veoma ažurni. “Preoštre i neosnovane presude nemaju samo posledice za tužene medije, već i na slobodu izražavanja”, mišljenje je Rodoljuba Šabića, poverenika za informacije od javnog značaja. (Izvor: „Blic“, B92)
ZAVRŠEN POSTUPAK ZA PODELU DOMA NOVINARA
Postupak po tužbi Nezavisnog udruženja novinara Srbije protiv Udruženja novinara Srbije za utvrđivanje svojine i podelu zgrade Doma novinara u Resavskoj ulici u kojoj se nalaze sedišta oba udruženja, završen je 13. aprila pred Prvim osnovnim sudom u Beogradu. Odluka će strankama u postupku biti dostavljena u zakonskom roku od 30 dana. Pravni zastupnik NUNS-a Dejan Vuković zatražio je od suda da usvoji tužbeni zahtev u kome je zatražena podela zgrade Doma novinara, dok je advokat UNS-a pozvao sud da donese odluku o odbijanju tog zahteva.
Suđenje je bilo ponovljeno pošto je Vrhovni sud Srbije 4. juna 2009. godine ukinuo ranije presude Trećeg opštinskog suda i Okružnog suda u Beogradu kojima je zahtev NUNS-a odbijen. Na prvom ročištu ponovljenog suđenja 25. februara 2010. godine sudija Jasmina Tubić prihvatila je predlog NUNS-a za utvrđivanje statusnih pitanja i međusobnog odnosa dva udruženja, kao i okolnosti izdvajanja NUNS-a 1994. godine. Presudom Trećeg opštinskog suda od 2001. godine NUNS ima pravo korišćenja drugog sprata Doma novinara. Nezavisno od sudskog spora, NUNS je predložio UNS-u da se Dom novinara vrati prvobitnoj nameni u formi zadužbine kojom bi upravljala oba udruženja. Zgradu u Resavskoj ulici kreditima i prilozima uglednih građana između dva svetska rata podiglo je Jugoslovensko novinarsko udruženje - Srpsko novinarsko društvo - Sekcija Beograd. Dom novinara je 1935. godine ostavljen na korišćenje svim novinarima, a UNS je 2003. godine uknjižio zgradu kao svojinu. Istovremeno s ovim suđenjem traje i postupak po zahtevu UNS-a za iseljenje NUNS-a iz zgrade. (Izvor: Beta)
HAPŠENJA ZBOG LEPLJENJA UMRLICA B92
Bivši vozač bivšeg direktora Rudarskog basena „Kolubara“ Dragana Tomića, Nenad Pavlović, uhapšen je zbog sumnje da je organizovao lepljenje umrlica za B92 u tom gradu, objavljeno je 10.aprila. Umrlice na kojima su poimence navedena imena glavnog urednika B92 i autora serije emisija „Insajder“ pojavile su se u Lazarevcu pošto je na toj televiziji počelo emitovanje serijala o pljački u “Kolubari”. Pavlović je osumnjičen da je četvoricu mladića angažovao da po gradu lepe umrlice. Policija utvrđuje gde su štampani plakati.
Policija je saopštila da je uhapsila Dušana Š. (23) i njegove vršnjake Aleksandra R. i Nikolu B. Oni su osumnjičeni za ugrožavanje sigurnosti, ali i za nasilničko ponašanje zbog toga što su pretukli dve osobe i naneli im teške povrede. Za još jednim njihovim saučesnikom se traga. „Insajder“ je pre više od dva meseca počeo da prikazuje serijal „Pljačka veka“ o raznim zloupotrebama u ovom državnom preduzeću koja je za poslednjih osam godina potrošilo oko 130 miliona evra na zakup mehanizacije privatnih firmi. U emisiji je objavljeno da je dok je Tomić bio direktor „Kolubare“, mašine iznajmljivalo i preduzeće „Kalčo“, vlasništvo snaje Nenada Pavlovića Neksa, Tomićevog vozača. (Izvor: “Blic”, B92)
SMENJENO RUKOVODSTVO RT VOJVODINE
Upravni odbor Radio televizije Vojvodina, zbog lošeg rejtinga, slabe gledanosti i slušanosti, smenio je 8. aprila kompletan menadžment te kuće. Dosadašnje rukovodstvo prevedeno u vd stanje dok ne budu izabrani novi direktori i urednici. Smenjeni su sadašnji generalni direktor Blažo Popović, direktor televizije Aleksandar Dotlić, glavni urednik televizije Ljubiša Nikolin i glavni urednik radija Radovan Balać.
Ni novo rukovodstvo neće poboljšati stvari i dovesti do uspeha jer, po rečima Dinka Gruhonjića, predsednika Nezavisnog društva novinara Vojodine, smenama nisu otklonjene osnovne prepreke za razvoj Radio televizije Vojvodine. Smenjeni rukovodioci dobiće priliku da se ponovo kandiduju. (Izvor: Radio 021, B92)
NOVINARI SVETLOSTI PISALI PREMIJERU
Sindikat novinara kragujevačkog nedeljnika "Svetlost", čiji zaposleni štrajkuju više od mesec dana, uputio je 13. aprila otvoreno pismo premijeru Mirku Cvetkoviću i ministrima kulture i rada i socijalne politike Predragu Markoviću i Rasimu Ljajiću. Novinari traže isplatu zaostalih zarada i honorara i da, u skladu s nadležnostima, preduzmu sve kako bi zaštitili i njih i druge zaposlene u tom listu sa tradicijom dugom 76 godina.
U pismu je naglašeno da je nedeljnik "Svetlost", privatizovan 2007, pravi primer ugorženosti lokalnih medija jer zaposleni nisu primili plate za 15 meseci, a honorarni saradnici zarade za 20 meseci. Poslodavac nije izmirio ni doprinose za penziono i zdravstveno osiguranje, odbija da pregovara s radnicima u štrajku, iako ga zakon na to obavezuje i preti otkazima. Zbog toga 14 novinara očekuju zaštitu. Oni podsećaju i da je inspekcija rada prilikom kontrole zatekla radnike koji rade "na crno", da je Poreska uprava utvrdila da poslodavac ne koristi fiskalnu kasu i ne uplaćuje državi dnevni pazar od prodaje oglasnog, reklamnog i prostora za nekrologe. (Izvor: B92, Tanjug)
GODIŠNJICA SMRTI DADE VUJASINOVIĆ
Dada Vujasinović (Foto: B92) |
Novinarka „Duge“,Radislava Dada Vujasinović ubijena je 8. aprila 1994. godine u svom stanu u Beogradu. Ubice jo nisu otkrivene. Prvobitnom istragom utvrđeno je da se ubila iz lovačke puške, što njena porodica i kolege nikada nisu prihvatili zahtevajući novu istragu. Taj zahtev je ispunjen tek u januaru 2009. kada je Okružno tužilaštvo u Beogradu policiji podnelo zahtev da prikupi dokaze o ubistvu, baziran na veštačenju balističara Vlade Kostića koji je utvrdio da su u telu Dade Vujasinović nađena dva filcana čepa i da rane nije mogla naneti sama sebi.
“Moramo da se suočimo s činjenicom da u ovom društvu i dalje postoje vrlo jake struje koje vuku korene iz prošlog režima, a očigledno imaju uticaj u sudstvu i policiji da se ne dođe do sitine o ubistvu novinara", rekao je Vukašin Obradović, predsednik NUNS-a. (Izvor: NUNS)
I DALJE BEZ ODGOVORA O ĆURUVIJI
Slavko Ćuruvija (Foto: B92) |
Na 12. godišnjicu ubistva novinara Slavka Ćuruvije, 11. aprila, njegove kolege, rodbina i prijatelji pozvali su nadležne da rasvetle taj zločin. Oni su položili venac i odali počast Ćuruviji na mestu gde je pre 12 godina ubijen, u Svetogorskoj ulici u Beogradu. Republički javni tužilac Zagorka Dolovac kaže da ubistvo Ćuruvije neće ostati nerešeno i da će tužilaštvo raditi na tome da svi počinioci budu procesuirani. Ona je dodala da je, u okviru pretkrivičnog postupka, saslušan i uhapšeni član "zemunskog klana" Miloš Simović.
"Postoji pomak u pretkrivičnom postupku. Obezbeđen je veliki broj dokaza, saslušano je više od 100 svedoka, među kojima su bili i nekadašnji pripadnici Devete uprave Resora DB-a, kao i tadašnji visoki funkcioneri MUP-a", rekla je Dolovac. Potpredsednica NUNS-a Jelka Jovanović ocenila je da 11 godina od ubistva Ćuruvije predstavlja mnogo izneverenih očekivanja za njegovu porodicu, prijatelje, kolege i slobodu novinarstva u Srbiji. Supruga Slavka Ćuruvije Branka Prpa rekla je da ne veruje u najave tužilaštva, jer se one ponavljaju uoči svake godišnjice tog atentata. (Izvor: Politika, B92, Beta)
TV PROGRAMI ZA PUNOLETNE SAMO POSLE PONOĆI
Goran Karadžić (Foto: B92) |
Televizijski program koji nije pogodan za mlađe od 18 godina ubuduće će moći da se emituje samo od ponoći do šest sati ujutro, propisala je Republička radio difuzna agencija (RRA), objavljeno je 5. aprila. Takva mera propisana je obavezujućim uputstvom RRA, objavljenom u „Službenom glasniku“, po kojem "programski sadržaj koji može da naškodi fizičkom, mentalnom ili moralnom razvoju svih maloletnika", mora da nosi oznaku "18" i može da bude emitovan samo od ponoći do šest ujutro.
Neposredno pre emitovanja takvog programa, televizije su dužne da objave usmenu i pisanu napomenu koja glasi "Program koji sledi nije pogodan za osobe mlađe od 18 godina", kao i grafički znak sa brojem 18 tokom celog trajanja programa. U okviru radio programa, takva usmena poruka trebalo bi da bude emitovana neposredno pre emitovanja i na svakih 15 minuta emisije. Zamenik predsednika Saveta RRA Goran Karadžić rekao je da nisu samo rialiti programi doveli do donošenja ovakvog uputstva, nego i serije i filmovi koji se emituju u najgledanijem terminu od 20 sati do ponoći:“ Ovakva odluka je bila u zakonu, samo su emiteri tvrdili da li je to baš tako i da im nije jasno, evo sada je sve jasno". Nepoštovanje ovog uputstvo, koje se odnosi i na emitovanje programa u repriznom terminu, povlači prekršajnu odgovornost. (Izvor: Beta, B92)
PREDSEDNIK RRA ZA OŠTRIJE MERE PROTIV PREKRŠILACA
Vladika Porfirije |
Bilo bi dobro da novi Zakon o radio difuziji predvidi da Republička radio difuzna agencija (RRA) može da izriče novčane kazne emiterima koji krše propise, rekao je 9. aprila predsednik RRA vladika Porfirije. On je istakao da svrha postojanja RRA nije kažnjavanje, već razvoj radio difuzije. Ipak, po rečima vladike Porfirija, cela populacija, a posebno maloletnici, moraju biti zaštićeni od neadekvatnih sadržaja na elektronskim medijima.
On je ukazao na poplavu rialiti programa, koji su u svojoj suštini zasnovani na konfliktu i "svemu onome što je skaradno". "Onda regulatorno telo mora da bude veoma budno. Kada se pojavi nešto novo, RRA donosi preporuku u kojoj ukazuje na eventualne devijacije u tom novom i emiteri su dužni da te preporuke uzmu u obzir. U suprotnom se preduzimaju sankcije", rekao je on. Porfirije očekuje da novi zakon, na osnovu dosadašnjeg iskustva RRA, bude precizniji. (Izvor B92)
PROTEST ANEM-A ZBOG RADIJA 021
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) protestovala je 1. aprila povodom velikih odštetnih zahteva novosadskom Radiju 021. Radio 021 saopštio je da direktor novosadskog JP "Vodovod i kanalizacija" Branko Bjelajac od te medijske kuće traži isplatu od milion dinara, pod pretnjom tužbe. Bjelajac naknadu traži povodom komentara na veb portalu Radija 021 vesti da je Državna revizorska institucija počela reviziju poslovanja JP “Vodovod i kanalizacija".
Posebno je istaknut komentar da Novosađani piju najgoru vodu u okruženju, obogaćenu crvićima i teškim metalima, a Radio 021 je optužen da je objavljivanjem takvog komentara uznemirio građane. "Pitanja koja se tiču finansijskog poslovanja javnih preduzeća, a posebno kvaliteta i ispravnosti vode za piće u Srbiji, su od javnog značaja, a prisustvo valjkastog crva u kontrolisanom uzorku vode za piće iz rezervoara fabrike vode u novosadskom Vodovodu i kanalizaciji prošlog leta potvrdio je Institut za javno zdravlje Vojvodine. Iskazujemo punu solidarnost sa novinarima i urednicima Radija 021, a nadležne u Novom Sadu pozivamo da preispitaju, osude i sankcionišu neprihvatljive postupke osoba koje imenuju na rukovodeće pozicije u javnim preduzećima i da omoguće uslove za punu informisanost građana o stvarima od javnog interesa", zaključeno je u saopštenju ANEM-a. (Izvor: B92, Fonet)
TV PRENOSI IZ SKUPŠTINE I DALJE NA RTS?
Veljko Odalović (Foto: BETA) |
Iako parlamentarna komisija, još nije donela konačnu odluku o ponudi Javnog servisa, svi su izgledi da će TV prenosi iz Slkupštine Srbije i daje biti emitovani na RTS. Generalni sekretar parlamenta Veljko Odalović rekao je da su se prijavile dve televizije, RTS i B 92. Generalni direktor RTS Aleksandar Tijanić kaže da se do kompromisa može doći usaglašavanjem uslova i da se mora razgovarati o dugovanjima koja imaju prema RTS-u za prethodne godine prenosa.
“Videćemo šta nude. Jesmo za dogovor, ali je sigurno da nećemo pristati da planirani troškovi za prenose od 747.000 evra za godinu dana budu veći”, rekao je Odalović. Javni servis tražio je više puta da se država obaveže da će isplatiti 3,3 miliona evra duga za prenose iz prethodnih godina. Emiteri su, tokom razgovora zamerali i da je 747.000 evra koje parlament nudi za prenose - malo.Predsednik UO B92, Veran Matić objašnjava da su „osim prenosa zasedanja ponudili i emitovanje skupštinskih hronika, debata između parlamentarnih grupa, edukaciju o parlamentarizmu u svetu i promociju skupštinske demokratije“. (Izvor: “Večernje novosti “)
IMENOVANA DRŽAVNA SEKRETARKA ZA MEDIJE
Dragana Milićević Milutinović |
Vlаdа Republike Srbije imenovаlа je Drаgаnu Milićević Milutinović (46) zа držаvnu sekretаrku zаduženu zа oblаst informisаnjа i medijа u Ministаrstvu kulture, informisаnjа i informаcionog društvа. Milićević Milutinović je zаvršilа Prаvni fаkultet u Beogradu. Radila je u Studiju B od 1991. godine kao novinarka, pa urednica, a od 2002. do 2007. i glavna i odgovorna urednica i direktorka. Pet godina bila je urednica u produkciji „Mrežа“.Pre dolaska u Ministarstvo kulture bila je direktorka „Jugodrvo holdingа“.
Vlаdа Srbije je prethodno zа držаvne sekretаrke u Ministаrstvu kulture, informisаnjа i informаcionog društvа imenovаlа i Snežаnu Stojаnović Plаvšić i Jаsnu Mаtić. (Izvor: B92)
BEZ PRETPLATE ZA RADIO U KOLIMA
Aleksandar Tijanić (Foto: BETA) |
Direktor RTS-a Aleksandar Tijanić je rekao da je plaćanje pretplate za radio prijemnike u vozilima zakonska obaveza, ali da uvođenje te mere zavisi od Vlade. “Više puta smo slali dopise Vladi u vezi sa tim, ali je ona zauzela stav da bi to u vreme krize bio samo dodatni napor za stanovništvo“, rekao je Tijanić. Vlada Srbije je ponovo, kako je objavljeno 13. aprila, stala na stranu građana smatrajući da bi uvođenje ove pretplate bilo dodatno opterećenje. Pretplate za radio u automobilu za sada neće biti.
Zakon o radiodifuziji, inače, predviđa plaćanje RTV pretplate od hiljadu dinara za prijemnike u automobilima, godišnje, posebnom uplatnicom, prilikom registracije. Potrebno je da se pri tehničkom pregledu vozila prilikom registracije utvrdi da li u njemu postoji prijemnik ili ne, kako bi se utvrdio osnov za naplatu te pretplate. Ova obaveza se do sada se nije primenjivala, jer je prethodno neophodno da Vlada donese uredbu kojom bi regulisala naplatu. Izmenama i dopunama Zakona o radiodifuziji koje su najavljene biće preciznije određeno plaćanje ove vrste pretplate i otvorena mogućnost da vozači ubuduće pri registraciji plaćaju i novu dažbinu. (Izvor: “Pres”, Tanjug, B92)
PONIŠTENA PRIVATIZACIJA TV „VALJEVO PLUS“
Rešenjem Agencije za privatizaciju raskinut je kupoprodajni ugovor sa vlasnikom televizije "Valjevo plus" zbog nepoštovanja preuzetih obaveza prilikom privatizacije. Valjevsku televiziju kupio je na aukciji, pre više od godinu dana, Slobodan Pavlović iz Urovaca, kod Obrenovca , čija firma se bavi, pored ostalog, proizvodnjom nameštaja za decu, održavanjem higijene u javnim i drugim objektima. Ugovor je raskinut jer vlasnik nije isplaćivao zarade zaposlenima nekoliko meseci, a nije u potpunosti ispunio ni obavezu da investira 1,3 miliona dinara u opremu televizije.
Posle raskida ugovora očekuje se da Agencija za privatizaciju odredi zastupnika državnog kapitala u ovoj televiziji i pronađe novog kupca. (Izvor: Tanjug)
DA LI B92 POSTAJE “NOVA SRPSKA”
Posle promene vlasničke strukture, Televizija B92 dobiće i novo ime. U javnosti se spekuliše sa nazivom „Druga srpska televizija“, ali je u igri i izvesni slogan kojim bi se istaklo „Nova“ u imenu, u vidu „B92 Nova“ ili „Nova srpska“.Otkako je grčki milijarder Minos Kirjaku postao većinski vlasnik televizije, u planu su mnoge izmene, pa tako i promena imena, možda već od polovine aprila!? Pored imena, RTV B92 očekuju i kadrovske promene - odlazi i Milivoje Čalija, dugogodišnji direktor marketinga ove kuće.
„Tačno je da uskoro napuštam B92. Nisam uspeo da sa novim menadžmentom nađem zajednički jezik i sporazumni raskid saradnje je doneo olakšanje obema stranama“, rekao je Čalija. Potvrdio je i da se o promeni naziva televizije od ranije razmišljalo, ali da je odluka o tome odložena za neko vreme.
Opciju „Druga srpska“ demantovao je i direktor televizije Veran Matić, kratko poručivši: „Ta vest nije tačna.“ Zasad je poznato da je nova direktorka marketinga ove kuće Manja Grčić, kao i da ova TV kuća priprema prolećnu šemu sa mnogo više filmova i serija, uz dalje prenose teniskih turnira, koji su, navodno, veoma podigli rejting, a od jeseni su najavljeni „veći projekti“. (Izvor:“Alo“)
RADIO SOMBORU MILION I PO DINARA
Gradsko veće pokazalo je dobru volju da pomogne ozdravljenje Radio Sombora i odobrilo mu milion i po dinara, objavljeno je 8. aprila. Biće odblokiran žiro račun, plaćena struja. Zbog neplaćenog duga od oko 130.000 dinara električna energija Radio Somboru uskraćena je 25. februara i od tada ova kuća nije emitovala program. Za normalizaciju stanja u ovoj radijskog kući, osnovanoj 1972. godine i koja ima regionalnu frekvenciju neophodno je i imenovati direktora, glavnog i odgovornog urednika.
Iz Pokrajine je najavljena pomoć od 1,5 miliona dinara, a iz Republike dva miliona dinara. Planira se i otvaranje predstavništva RTV Vojvodine, povezivanje staža zaposlenima, kadrovska obnova, a najavljen je i socijalni program. (Izvor: “Danas”)
NOVAC IPA FONDA DODELJEN RRA BAČKA
Delegacija Evropske unije u Srbiji dodelila je operativni grant Regionalnoj razvojnoj agencija (RRA) Bačka za razvoj institucionalnih kapaciteta agencije od 2011. do 2014. godine. Ukupna vrednost operativnog granta iznosi 312.500 evra, od čega 250.000 evra dodeljuje Delegacija EU u Srbiji, dok je 13 opština osnivača agencije sa teritorije Bačke obezbedilo sufinansiranje od 20odsto u ukupnom iznosu od 62.500 evra, saopštila je Regionalna razvojna agencija Bačka.
Proces ispunjavanja zadatih kriterijuma za dobijanje finansijske podrške započet je 28. aprila 2010. godine kada su opštine s područja Bačkog regiona pristupile formiranju Regionalne razvojne agencije Bačka. "Ostvareni uspeh ne bi bio moguć bez podrške trinaest opština osnivača koje su obezbedile neophodnih 20 procenata sredstava za kofinansiranje operativnog granta, kao i podrške Vlade Autonomne pokrajine Vojvodine", istaknuto je u saopštenju RRA Bačka. (Izvor: RRA Bačka)
STIPENDIJE NAGRADE USAVRŠAVANJA
STUDENTI PRAVA IZ SRBIJE POBEDILI U OKSFORDU
Pobednička ekipa |
Studentska ekipa Pravnog fakulteta u Beogradu osvojila je prvo mesto iz međunarodnog medijskog prava i nagradu za najbolje pismene podneske na međunarodnom takmičenju u Oksfordu, od 30. marta do 2. aprila,. U srpskom timu bili su: Adriana Minović, Stefan Dragojević, Sava Pavlović, Petar Radosavljev, Nevena Krivokapić i Milica Janačković. Nezavisno udruženje novinara Srbije, u projektu koji je finansijski podržao IREX, obezbedilo je studentima višemesečne stručne pripreme i konsultacije sa stručnjacima za medijsko pravo.
Na Univerzitetu Oksford učestvovalo je 26 timova iz 19 zemalja - Amerike, Afrike, Azije i Evrope, a srpski studenti pobedili su u finalu ekipu američkog Univerziteta Kardozo iz Njujorka Takmičenje je održano u organizaciji Centra za sociološko pravne studije Programa za uporednu analizu medijskog prava i politike u saradnji sa Međunarodnom asocijacijom advokata iz oblasti medijskog prava. Učešće studenata na prestižnom takmičenju finansijski su podržali i Studentski parlament i Elektroprivreda Srbije. (Izvor: NUNS)
KONKURS ZA FOTOGRAFIJU „OBJEKTIVNO BOLJE“
Institut za održive zajednice u Srbiji (ISC) organizuje foto konkurs "Objektivno bolje", objavljeno je 6. aprila. Građani koji fotoaparatom ili mobilnim telefonom uspeju da zabeleže neku pozitivnu promenu koja se desila njima lično ili u njihovom okruženju, mogu da pošalju fotografije na e-mail: vidljivobolje@gmail.com. Potrebno je dostaviti i tekstualno objašnjenje do 140 karaktera, o tome šta je na slici predstavljeno. Fotografije će biti postavljene na galeriji sajta www.vidljivobolje.org.
Najbolju fotografiju izabraće žiri u sastavu: Albert Sevalos, šef misije ISC u Srbiji, Miloš Đajić, predsednik Upravnog odbora Društva Srbije za odnose sa javnošću, Ivan Cvejić, glavni urednik novinske agecije BETA. Cilj konkursa je da predstavi dosadašnje napore građanskog društva usmerene ka rešavanju konkretnih problema od opšteg interesa. Kampanju "Vidljivo bolje" pokrenuo je Institut za održive zajednice u okviru programa Inicijativa javnog zagovaranja građanskog društva koji finansira USAID. (Izvor: B92)
NAGRADA “DUŠKO JOVANOVIĆ” 20.000 EVRA
Duško Jovanović (Foto: Fondacija D. Jovanović) |
Fondacija “Duško Jovanović” pozvala je novinare i studente koji se bave istraživačkim novinarstvom da konkurišu za međunarodnu nagradu „Duško Jovanović„ vrednu 20.000 evra. Nastala u znak sećanja na novinara i glavnog urednika podgoričkog lista „Dan” Duška Jovanovića, Fondacija će za najbolji istraživački rad iz oblasti novinarstva dodeliti i Povelju Fondacije, kao i zlatnik s likom Duška Jovanovića. Rok za prijave je 19. april, do kada bi prijavljeni rad morao da bude objavljen u medijima.
Supruga ubijenog novinara Slavica Jovanović kaže da pravo predlaganja za novinarsku Nagradu “Duško Jovanović” imaju medijske kuće, naučne ustanove, novinarske organizacije, nevladine organizacije, profesionalni novinari i studenti istraživačkog novinarstva iz celog sveta. Nagrade Fondacije „Duško Jovanović” za najbolji istraživački rad biće dodeljene 27. maja, na dan kada je Jovanović ubijen. (Izvor: “Dnevnik”)
KONKURS ZA PRILOGE O DISKRIMINACIJI KOJI SE ODNOSE NA HIV/AIDS
Komisija za borbu protiv HIV/AIDS poziva novinare da se prijave na izbor za najbolji medijski prilog iz oblasti stigme i diskriminacije koji se odnose na infekciju HIV i sidu. Novinski članak, radio i TV prilog, trebalo bi da su objavljeni od januara 2010. do 25. aprila 2011. godine. Pravo da učestvuju imaju svi profesionalni novinari na području Srbije, s najmanje pet godina radnog iskustva, bez obzira na svoj formalni status u mediju za koji rade. Radovi moraju da budu produkcija medijske kuće bez sponzora. Rok je 29. april. Detaljnije informacije na e-mail: office_piu_hiv@zdravlje.gov.rs, ili telefon: 011/3836 693.
Zainteresovani mogu da pošalju radove na adresu: Projekat Ministarstva zdravlja za borbu protiv HIV-a, Dom zdravlja „Šumice“, Ustanička 125 A, 11000 Beograd, s naznakom: „Konkurs za najbolji medijski prilog iz oblasti smanjenja stigme i diskriminacije vezano za HIV infekciju i sidu“. Nagrade su četvorodnevna studijska putovanja van Srbije. Formular za prijavu može se naći na: http://www.sendspace.com/file/y0mpcv (Izvor: Ministarstvo zdravlja Srbije)
ZAPOSLENJE ZAPOSLENJE ZAPOSLENJE ZAPOSLENJE
Communis traži kandidata za radno mesto: Senior PR
Uslovi: najmanje trogodišnje agencijsko iskustvo i savršeno poznavanje engleskog jezika.
Rok za prijavljivanje: 20. april.
Prijave slati na e-mail: konkurscommunis_64449@infostud.com
UREDNIK: Zlatko Čobović l NOVINAR: Miloš Miloradović l TEHNIČKA OBRADA: Lidija Cenić
Newsletter, web publikaciju NUNS-a, od petog broja podržava Beogradski sajam. Tradicija duža od sedam decenija, duh modernog vremena i činjenica da je uvek i žiži privrednih dešavanja, učinili su Beogradski sajam najvećom i najuspešnijom sajamskom institucijom u Srbiji.