PRESUDA
Viši sud u Beogradu presudio je da jedan dnevni list plati jednoj pevačici dva miliona dinara, kao odštetu za psihički bol, zbog toga što je, iz jednog nedeljnika, preneo delove intervjua jednog bivšeg političara i ministra. Kada se (čak i ako se) ostavi po strani: da nije osuđen onaj ko je nešto rekao, već list koji je nešto preneo iz drugog lista, ogromno obeštećenje i vaga koja je duševnu patnju izmerila na baš toliku svotu, ostaje jasna sudska opomena medijima da cenzurišu reči uračunljivih i odgovornih ljudi, da prećutkuju i naprave spisak tabu tema i ličnosti. Da tuga bude veća, reformisano pravosuđe, odakle je poruka stigla, sedam godina se ne izjašnjava o optužbama, izraženim u milionima evra, protiv pevačice kojoj je psiha, pomenutom presudom, povređena za dva miliona dinara.
Z. Č.
MEDIJSKA STRATEGIJA DO 31. JANUARA
Nebojša Bradić (Foto: MC) |
Nacrt strategije o reformi medija u Sbiji biće završen do 31. januara 2011. godine, rekao savetnik u Ministarstvu kulture Srbije Dejan Stojanović. Ministar kulture, Nebojša Bradić, najavio je usvajanje Nacrta u prvoj polovini 2011. godine, dok je, po rečima Ane Tomanove Makanove, sekretarke za informacije Vojvodine, Pokrajina je završila nacrt medijske strategije u delu koji se tiče Vojvodine. Na prvom, od ukupno 10 okruglih stolova, 17. decembra u Novom Sadu, Stojanović je rekao: “Mislim da 31. januar stoji zaista kao krajnji rok, koji je i dogovoren s udruženjima medija i asocijacijama”. Po oceni Vukašina Obradovića, predsednika NUNS-a, na tom skupu, medijski prostor mora potpuno biti deetatizovan, država ne sme da bude vlasnik medija.:“Danas država kontroliše medije, umesto da mediji kontrolišu državu”. "Za sve učesnike u ovom procesu, za medijska udruženja i medijsku industriju, ali svakako i za gledaoce i za čitaoce, najvažnije da se dođe do kvalitetnog i primenjivog dokumenta, pa čak i ako to podrazumeva postavljanje nekog novog roka", rekao je Bradić u intervjuu agenciji Beta. (Izvori: “Dnevnik” i Beta)
l MEDIA REFORM STRATEGY IN SERBIA BY JANUARY 31.th l VERDICT TO PRESS DAILY l JUDICIAL SCANDAL l KIM RADIO: SLAVISA PETKOVIC INDICTED l MEDIA SCENE IN SERBIA l UNCHANGED l RELATIONS BETWEEN THE TWO CHURCHES AND MEDIA l SERVICE FOR THE BLIND ON TV VOJVODINA l 46 ILLEGAL RADIO STATIONS IN SERBIA l FORMER EMPLOYEES SUED TV ZAJECAR l TECHNOLOGICAL REDUNDANCY IN RADIO PIROT l POSTPONED TRIAL FOR ATTACK ON TV B92 CAMERAMAN l DIRECTOR OF TV STATION SUED NUNS COMMISSIONER l ASSANGE PERSON OF THE YEAR FOR READERS OF TIME l CHARTER FOR CIVIC COURAGE l LJUBICA GOJGIC RECEIVED “DIMITRIJE DAVIDOVIC” AWARD l SEMINAR FOR GERMAN SPEAKING JOURNALISTS l
AKTIVNOSTI NUNS AKTIVNOSTI NUNS AKTIVNOSTI NUNS
NOVA LEGITIMACIJA - STARA ČLANARINA
Izvršni odbor Nezavisnog udruženja novinara Srbije, na redovnoj sednici 25. decembra 2010, usvojio je, pored ostalog, Pravilnik o radu poverenika NUNS-a, Strategiju o komunikaciji NUNS-a i utvrdio da za redovne članove godišnja članarina ostaje nepromenjena (1.500 dinara).Određeni su i iznosi članarina za nove kategorije članstva od 1. januara 2011. godine.
Usvojen je, takođe i Pravilnik o organizaciji i sistematizaciji poslova u Sekretarijatu NUNS-a. Kada je reč o novim kategorijama članova, pripravni članovi (studenti) plaćaće 300 dinara članarine godišnje, pridruženi članovi (strani novinari i dopisnici inostranih medija) - 2.000 dinara, a počasni članovi (istaknuti pojedinci, prijatelji NUNS-a) - 2.500 dinara godišnje.Izvršni odbor je, isto tako, usvojio i novi format i grafički dizajn članske legitimacije NUNS-a. (Izvor: NUNS)
SMIŠLJENO OGRANIČAVANJE SLOBODE INFORMISANJA
Nezavisno udruženje novinara Srbije smatra da je presuda Višeg suda u Beogradu, kojom je list “Press” osuđen da plati pevačici Svetlani Ražnatović dva miliona dinara zbog prenetih delova intervjua Radmila Bogdanovića iz nedeljnika NIN, drastična i da u praksi funkcioniše kao pritisak na medije.Nedopustivo je da se medijima izriču kazne zbog prenošenja izjava javnih ličnosti jer se time smišljeno ograničava sloboda informisanja.
Pozivamo sudije da pri izricanju presuda medijima za ovakva i slična dela vode računa o javnom interesu, odnosno pravu javnosti da sazna stavove i mišljenja relevantna za slučajeve za koje je zainteresaovana. Presuda u tom kontekstu funkcioniše kao poruka da bi svi koji istražuju ovaj slučaj mogli da se nadju u situaciji da plaćaju drastične kazne. NUNS se nada da će viša sudska instanca, odnosno Apelacioni sud, imati više razumevanja za javni interes. (Izvor: NUNS)
OSUDA PRETNJI PIROTSKIM NOVINARIMA
Nezavisno udruženje novinara Srbije najoštrije osuđuje pretnje koje je funkcioner Srpske radikalne stranke uputio redakciji Pirotskih novina. Direktor Pirotskih novina Dimitrije Vidanović zatražio je podršku NUNS-a ukazujući na „najnoviji slučaj političkog pritiska“. U pismu se navodi da je „predsednik Opštinskog odbora Srpske radikalne stranke Bojan Ilić, koja je, inače, na vlasti u Pirotu, usmeno zapretio glavnom i odgovornom uredniku Pirotskih novina Bogoljubu Najdanoviću krivičnom prijavom ukoliko još jednom bude pisao o zaposlenju njegove supruge u pirotskom vrtiću, koje je ona dobila neposredno pošto je SRS ušla u vladajuću koaliciju“. NUNS je saglasan sa ocenom redakcije Pirotskih novina da Ilićeva pretnja predstavlja pokušaj zastrašivanja medija jer predsednik OO SRS nikada nije demantovao napise o zapošljenju njegove supruge i njegovih partijskih kolega. (Izvor: NUNS)
KAZNITI NAPADAČA NA NOVINARA TV SMEDEREVO
Nezavisno udruženje novinara Srbije najoštrije osuđuje fizički napad na novinara TV Smederevo Dalibora Dunčevića, 23. decembra, i zahteva od nadležnih policijskih i pravosudnih organa da prema napadaču Milosavu Pešiću preduzmu odgovarajuće, zakonom predviđene sankcije. Novinara Dunčevića je u redakciji TV Smederevo fizički i verbalno napao Milosav Pešić. Prema izjavama svedoka, iznenadni, ničim izazvan napad je šokirao Dunčevića i druge prisutne urednike i novinare u redakciji.
Urednica informativnog programa TV Smederevo Tatjana Đurić izjavila je da Dunčević nije uzvratio na napad niti je sa napadačem prethodno vodio bilo kakav razgovor.Napad na novinara snimile su sigurnosne kamere TV Smederevo. (Izvor: NUNS)
DISKRIMINACIJA ŽENA U MEDIJIMA
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić upozorila je da je predstavljanje žena u medijima često neprimereno i da predstavlja kršenje obaveza medija da poštuju ljudsko dostojanstvo i ravnopravnost polova. Ona je navela da je suprotno obavezama da razvijaju svest o polnoj ravnopravnosti i bore se protiv prakse kojom se podržavaju stereotipi, predrasude i diskriminacija žena. (Izvor: Kurir)
MEDIJSKA SCENA MEDIJSKA SCENA MEDIJSKA SCENA
MEDIJSKA SCENA U SRBIJI NEPROMENJENA
Medijska scena u Srbiji prethodnih nekoliko meseci nije promenjena, ocenio je ANEM 23. decembra, predstavljajući publikaciju "Monitoring medijske scene u Srbiji". Dan ranije, na prezentaciji izveštaja medijskog monitoringa za poslednja tri meseca ove godine, u organizaciji Fondacije “Konrad Adenauer”, rečeno je da će situacija na medijskoj sceni u Srbiji 2011. biće još teža. Očekuju se nova gašenja medija, otpuštanja i nastavak političkih pritisaka, a zaključeno je i da će “mediji poslednji izaći iz krize”. Kriza i nejasan status kablovskih operatera uzrok su da su emiteri u problemima i ne mogu jasno da vide svoj interes da do digitalizacije dođe u zadatim rokovima.
Učesnici skupa Medija centra i fondacije “Konrad Adenauer”, ukazali su, takođe, na sve nepovoljniji položaj novinara i medija, posebno van Beograda, ali i na to da sami novinari ne pristupaju analitičnije događajima o kojima pišu. Ni očekivanja koja se odnose na medijsku strategiju nisu optimistična, jer su, po rečima učesnika, mnoga predložena rešenja neodrživa i postoje interesne grupe koje se protive izradi ovog dokumenta. (Izvori: B92, FoNet, Danas,Večernje novosti)
PRESUDA LISTU PRESS JE PRAVNI SKANDAL
Presudom Višeg suda u Beogradu, dnevni list “Press” zbog prenetih delova intervjua Radmila Bogdanovića objavljenog u NIN-u mora da plati pevačici Svetlani Ražnatović dva miliona dinara.
Bivša predsednica NUNS-a Nadežda Gaće ističe da je kazna od dva miliona dinara za Press previsoka i da se niko ne može tako ponašati prema medijima.Glavni i odgovorni urednik „Politike" Dragan Bujošević kaže,takođe,da niko ne može da bude kažnjen samo zato što je nešto tačno citirao:”Neka Svetlana Ražnatović, ako smatra da su joj povređeni čast i ugled, tuži bivšeg ministra koji je to rekao, a ne novine koje su to prenele.
Po rečima Aleksandra Roknića, urednika u „Danasu":” Naši novinari zbog premlaćivanja ne dobiju ni 30.000 dinara odštete, a neko bude kažnjen jer je objavio navode koji su potom demantovani“. Advokat Slobodan Šoškić smatra da kazna od dva miliona dinara predstavlja zastrašivanje novinara i novinskih kuća da ne prenose nikakve informacije koje mogu da izazovu veliko interesovanje javnosti! (Izvori: Press, NUNS)
KIM RADIO: OPTUŽEN SLAVIŠA PETKOVIĆ
Slaviša Petković |
Portparol Euleksa Irina Gudeljević izjavila je KIM radiju, 16. decembra, da je podignuta optužnica protiv bivšeg ministra za povratak Slaviše Petkovića. Optužnica je podignuta i protiv još desetorice drugih srpskih službenika koji su bili zaposleni u kosovskom Ministarstvu za povratak. Petković je trebalo da bude saslušan, ali je to odloženo za 18. januar 2011. godine.
“Uhapšenima su na teret stavljena finansijska krivična dela u vezi s falsifikovanjem ugovora, zloupotrebom kancelarija i službenog položaja", rekla je Gudeljevićeva. Slaviša Petković je bio prvi srpski ministar u Ministarstvu za povratak Vlade Kosova. Tu funkciju posle njega obavljali su Bratislav Grbić, Boban Stanković i Saša Rašić. (Izvor: FoNet)
ODNOSI DVE CRKVE I MEDIJA
Beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar |
Novinari su često nedovoljno informisani u izveštavanju o Crkvi, a Srpska pravoslavna crkva (SPC) im neretko uskraćuje informacije, stav je učesnika panel diskusije “Odnos Crkve i medija” u organizaciji Balkanske istraživačke mreže održane 21. decembra. S druge strane, Beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar ocenio je da je Katolička crkva u Srbiji premalo poznata i da se obično u medijima malo govori o njoj. Iako najavljeni, predstavnici SPC nisu učestvovali. Vukašin Obradović, predsednik NUNS-a i glavni i odgovorni urednik “Vranjskih” objasnio je da je slučaj vladike vranjskog Pahomija, jedan od povoda za pitanje da li je postupanje Crkve u odnosu prema medijima u tom slučaju izuzetak ili pravilo.“Od 2003. godine do danas SPC se povodom ovog slučaja oglasila samo dva puta, saopštenjima. I pored ogromnog pritiska medija i javnosti, do danas u ovom slučaju postoji u SPC zavera ćutanja”, rekao je Obradović.
U intervjuu za Agenciju Beta, nadbiskup Stanislav Hočevar je rekao "da u Srbiji postoji pozitivan proces uređivanja odnosa između društva i vernika, ili između države i crkve, ali taj proces treba i dalje podržavati". (Izvori: Beta, Politika)
SERVIS ZA SLEPE NA RTV
Posle uspešne primene text-to-speech govorne tehnologije na svom internet portalu Radio televizija Vojvodine, među prvima, primeniće i ASR tehnologiju (Automatic speach recognition - automatsko prepoznavanje govora), koja posredstvom teleteksta omogućiti i osobama sa oštećenim sluhom da kvalitetno prate televizijski program. Novi servis "Titlovanje televizijskog programa" omogućiće osobama sa oštećenim sluhom da prate televizijski program koji bude pokriven ovim servisom na kvalitetan način jednostavnom aktivacijom određene stranice na teletekstu. U Radio televiziji Vojvodine predstavljena je nova verzija servisa "Čitaj mi!" koji od 17. decembra zvuči gotovo identično prirodnom ljudskom govoru. Unapređena je i "bela stranica" www.rtv.rs/citajmi, koja je posebno prilagođena baš slepim osobama. Servis "Čitaj mi!" uveden je još na 2009. godine kada je to bilo novo u svetu, a u ovoj medijskoj kući očekuju da će znatno poboljšan kvalitet novog sintetizatora doprineti popularnosti korišćenja ovog servisa i da će on postati praksa i na mnogim drugim internet sajtovima. (Izvor RTV)
U SRBIJI 46 NELEGALNIH RADIO STANICA
Milan Janković, Ratel (Foto: Fonet) |
U Srbiji 46 radio-stanica nelegalno emituju program bez dozvole, dok je za poslednje dve godine 161 “piratska” stanica prestala s radom, istakao je 20. decembra Milan Janković, direktor Republičke agencije za elektronske komunikacije (Ratel). U oblasti rada nelegalnih emitera, ipak je ostvaren napredak, jer je 2008. godine radilo 207 ileganih stanica, rečeno je na konferenciji "Mere protiv nelegalnih emitera". U Beogradu je evidentirano 11 “pirata”, u Novom Sadu osam, Vojvodini 12, dok u ostalim regionima radi 14 nelegalnih stanica. Janković je napomenuo da samo jedna stanica nelegalno emituje program na teritoriji cele Srbije - Stil Balkan, koja uprkos većem broju prijava i dalje radi sa 11 lokacija. Goran Karadžić, zamenik predsednika Saveta Republičke radiodifuzne agencije rekao je da je RRA dosad podnela 146 krivičnih prijava protiv nelegalnih emitera. On je dodao da će se piratskim stanicama oduzimati telefonski brojevi koji se koriste za TV i radio kvizove. (Izvori: Danas, Tanjug)
BIVŠI ZAPOSLENI TUŽILI RTV ZAJEČAR
Bivši zaposleni Radio televizije Zaječar, a sada Timočke televizije i radija, podneli su, 17. decembra, prijavu protiv nepoznatih osoba zbog neisplaćenih otpremnina i zaostalih zarada posle sporazumnog raskida radnog odnosa. Prijavu, podnetu Policijskoj upravi u Zaječaru, potpisalo je 27 od 35 bivših zaposlenih u toj medijskoj kući, koji su radni odnos raskinuli 2009. i 2010. godine . Potpisnici, koji su proglašeni tehnološkim viškom, podsećaju da je vlasnik bio dužan da im isplati zaostale zarade i otpremninu od 200 evra po godini radnog staža.
Nezavisno udruženje novinara Srbije podržalo je bivše radnike nekadašnje Radio-televizije Zaječar, sada Timočke televizije i radija, koji pokušavaju da se izbore za svoja prava ugovorena prilikom sporazumnog raskida radnog odnosa. (Izvor: Blic, NUNS).
TEHNOLOŠKI VIŠAK U RADIO PIROTU
Skupština opštine Pirot, osnivač Radio Pirota, najstarijeg elektronskog medija u Gornjem Ponišavlju, koje ni posle tri aukcije nije prodato, obavestila je 20. decembra Upravni odbor te kuće i direktora Oliveru Kitanović da do kraja godine pripremi spisak zaposlenih koji su tehnološki višak. Po novoj sistematizaciji, broj zaposlenih bio bi smanjen sa 11 na šest.
Osim direktora, u radiju je zaposleno šest novinara i četiri tehničara, od kojih je, po oceni osnivača, njih petoro višak. Oni će dobiti otpremnine od 250.000 do 300.000 dinara. Radio Pirot postoji 32 godine. Od zaposlenih se niko nije izjasnio za odlazak.U Pirotu osim ovog Radija, postoje još dve privatne radio stanice, dve privatne televizije i dva privatna lista. (Izvori: Danas, Večernje novosti)
ODLOŽENO SUĐENJE ZA NAPAD NA SNIMATELJA B92
Boško Branković (Foto: B92) |
Suđenje trojici optuženih za napad na snimatelja TV B92 Boška Brankovića, tokom protesta zbog hapšenja bivšeg predsednika Republike Srpske i haškog optuženika Radovana Karadžića, ponovo je odloženo 15. decembra zbog izostanka branilaca dvojice optuženih. Sledeći pretres zakazan je za 24.januar 2011. godine. Sudija Ana Trifunović upozorila je optužene da za krivično delo za koje su optuženi nije obavezno prisustvo branioca na suđenju, i da će na narednom pretresu, morati da iznesu odbranu, bez obzira na to da li prisustvuju njihovi advokati. (Izvori: Politika, Tanjug)
DIREKTOR TELEVIZIJE TUŽIO POVERENIKA NUNS-a
Direktor regionalne Radio televizije Vranje, Zoran Veličković podneo je krivičnu prijavu Osnovnom tužilaštvu u Vranju zbog uvrede časti i klevete protiv nezavisnog novinara Radomana Irića, inače, poverenika NUNS-a za Pčinjski okrug. Veličković je prijavu podneo zbog navoda u javnom saopštenju koje je uputio javnosti povodom Veličkovićeve zabrane emitovanja filma o 5. oktobru 2000. godine. Irić je o podnetoj prijavi obavešten 15. decembra u Policijskoj upravi u Vranju gde je dao pismenu izjavu u kojoj je naveo da je saopštenje pripremio po službenoj i profesionalnoj dužnosti kao poverenik NUNS-a. Kako je rekao, to je učinio u interesu informisanja javnosti, jer je Veličković napravio grub i bestijalan atak na profesiju. (Izvor: Politika)
GAŠENJE PROGRAMA U SUBOTICI ZBOG HONORARA?
Novinari i spoljni saradnici mađarske redakcije Radio Subotice zapretili su da će obustaviti neke svoje emisije, koje se na ovoj stanici, inače, emituju već skoro dve decenije, zato što honorari za njih nisu isplaćeni od jula ove godine. S problemom finansiranja dela svog programa suočavaju se i drugi manjinski mediji već duže vreme, jer za emisije koje izlaze iz takozvanog okvira osnovnog programa, a koje se tiču očuvanja i negovanja nacionalne tradicije i kulture, moraju sami obezbediti novac s obzirom na to da grad, kao osnivač Radio Subotice, iz ionako skromnog budžeta, izdvaja sredstva samo za osnovni program. (Izvor: Danas)
JEDINSTVO OBELEŽILO 66 GODINA POSTOJANJA
Prištinski list “Jedinstvo” obeležio je u Kosovskoj Mitrovici, 26.decembra, 66 godina postojanja i rada uz želju da će naredni rođendan slaviti u svojim prostorijama u Prištini. “Život na Kosovu i Metohiji je težak, ali opstajemo zbog toga što želimo da napredujemo i ostanemo bez obzira na sve teškoće koje su pred nama u svakom smislu i pogledu”, rekao je na svečanosti Svetozar Vlahović, direktor “Panorame”, u čijem je sastavu “Jedinstvo”. (Izvor: Beta)
NAPADNUT NOVINAR SARADNIK HELSINŠKOG ODBORA
Slobodni novinar i saradnik Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji Branko Živković brutalno je napadnut 16. decembra u ispred svoje kuće u Beogradu. Živković zadobio povrede glave i amneziju. On kaže da je bio napadnut i pre mesec dana ispred prodavnice u blizini zgrade u kojoj živi. Živković, koji se bavio pitanjima ljudskih prava u Sandžaku, ne želi da spekuliše ko ga je napao. “Oko pola sedam uveče, kada sam izveo psa u šetnju, dobio sam udarac s leđa, u teme i momentalno sam izgubio pamćenje. Ali, nisam pao. Kada sam došao kući, osećao sam jak bol na slepoočnici i ispod oka. Sve do ujutru me je držala amnezija. Otišao sam u Urgentni centar i slučaj prijavio policiji, ali mi se iz policije niko nije javio” kaže Živković. (Izvor: Politika)
ASANŽ LIČNOST GODINE ZA ČITAOCE TAJMA
Čitaoci američkog nedeljnika Tajm proglasili su osnivača veb sajta "Vikiliks", Džulijana Asanža za "ličnost godine", čime su mu dali veliku prednost čak i u odnosu na američkog predsednika Baraka Obamu.Asanž je dobio je 382.020 glasova, dok se Obama našao tek na šestom mestu, sa osvojenih 27.478 glasova. Na drugom mestu na ovoj listi našao se premijer Turske Redžep Tajip Erdogan, sa osvojenih 233.638 glasova.Treće mesto zauzela je pop zvezda Lejdi Gaga, za koju je glasalo 146.378 ljudi, preneli su mediji.Vebsajt "Vikiliks" je 28. novembra počeo da objavljuje poverljivu diplomatsku prepisku između Stejt departmenta i američkih ambasada i konzulata i do sada je objavio samo manji deo od ukupno 251.287 dokumenata, koliko tvrdi da poseduje. (Izvor: Tanjug)
UGROŽENA SLOBODA MEDIJA U MAĐARSKOJ
Žan Aselborn |
Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju saopštila je 22. decembra da novi mađarski zakon o medijima ugrožava slobodu medija na način koji do sada nije zabeležen u evropskim demokratijama.Mađarski parlament usvojio je 21. decembra zakon o medijima kojim su predviđene kazne do 700.000 evra za „neuravnoteženo“ izveštavanje elektronskih medija. Novine i sajtovi mogli bi biti kažnjeni sa 90.000 evra, a nedeljnici sa 36.000 evra. Kazne za pojedince idu do 7.250 evra, što je oko polugodišnje prosečne neto zarade u Mađarskoj. Ministar inostranih poslova Luksemburga Žan Aselborn kazao je da bi Mađarska mogla da se svrsta „u isti koš“ sa autoritarnim beloruskim režimom. (Izvor: EurActiv)
MEDIJIMA U POŽAREVCU 3,8 MILIONA DINARA
Fond za zaštitu životne sredine Požarevca izdvojio je 3,8 miliona dinara lokalnim medijima za informisanje. Novac su dobili: SAT TV oko 1,1 milion, “Duga” 760.000, “Reč naroda” 420.000, “Boom” 93.340, Okrug 270.000, “Braničevo Danas” 200.000, Radio Požarevac 168.000, TV Viminacijum 150.000, Radio Hit 130.000, “Nova reč” 120.000i radio Bravo 90.000 dinara.Gradsko veće u Požarevcu usvojilo je predlog raspodele po osnovu informisanja u vezi lokalnog plana upravljanja otpadom i stanja životne sredine. Nisu poznati kriterijumi na osnovu kojih su sredstva raspodeljena, kao ni razlog zbog čega su pojedini mediji zaslužili iznose koji su im dodeljeni. (Izvor: Danas)
STIPENDIJE NAGRADE USAVRŠAVANJA
POVELJE ZA GRAĐANSKU HRABROST
Uručenje nagrada |
Povelje za građansku hrabrost "Dragoljub Stošić" uručene su, 25.decembra, karikaturisti Predragu Koraksiću Koraksu i predsedniku NUNS-a Vukašinu Obradoviću. Nagradu za građasku hrabrost "Dragoljub Stošić" dodeljuje nevladina organizacija "Kuća pravde - Strazbur" i Unija sindikata. Predsednik organizacije "Kuća pravde - Strazbur" Predrag Savić kazao je da Koraksićeve karikature govore više nego sve druge novine zajedno, a da je Obradović uspeo da odbrani čast novinarstva kada je to trebalo. Zahvaljujući se na nagradi, Obradović je rekao da mu je ta nagrada posebna jer je Dragoljub Stošić bio oličenje onog što danas nedostaje i Srbiji i srpskom novinarstvu. Koraksić je kazao da ne zna da li je nagradu dobio za period pre 2000. godine ili posle toga. "Devedeetih nisam zazmišljao o strahu. Morao sam da radim, kao što sam disao. Uopšte nisam razmišljao o posledicama. Posle 2001. nema straha niti hrabrosti, sada je potrebna odgovornost", rekao je Koraksić. Povelja za građansku hrabrost nosi ime osnivača Unije sindikata koji je preminuo 2007. godine. (Izvori: FoNet, Beta)
LJUBICI GOJGIĆ NAGRADA “DIMITRIJE DAVIDOVIĆ”
Ljubica Gojgić |
Nagrada "Dimitrije Davidović" za uređivanja u 2010. godini pripala je Ljubici Gojgić, novinarki RTV B92. Nagradu za životno delo dobila je Ivanka Bešević-Boreli, novinarka "Politike" u penziji. Godišnja nagrada u kategoriji karikature pripala je Marku Somborcu, karikaturisti lista "Blic", nagradu u kategoriji komentara dobila je Ruža Ćirković, novinarka NIN-a, a u kategoriji reportaža Željko Marković iz "Dnevnika". Ljubica Gojgić u B92 radi od 2001. godine. Bila je specijalni izveštač iz Haga i autorka i voditeljka emisije "Proces TV". Vodi intervjue u centralnim dnevnim informativnim emisijama TV B92.
Sedam godina je radila za nedeljnik NIN, pratila politička i društvena zbivanja. Istog dana kada je dobila nagradu Ruži Ćirković je uručen otkaz u NIN-u zbog toga što je morala da se opredeli između tog nedeljnika i dnevnih novina Danas, za koje piše kolumnu već deset godina. Nagrade dodeljuje Udruženje novinara Srbije. (Izvor: B92)
“DRAGIŠA KAŠIKOVIĆ” BATIĆU, SARAPI I NIKOLIĆU
Dobitnici nagrade “Dragiša Kašiković”, koju tradicionalno dodeljuju izdavačka kuća „Srpska reč“ i Republička asocijacija za negovanje tekovina Ravnogorskog pokreta, ove godine su: Stevo Batić, Predrag Sarapa i Jovo Nikolić. Priznanja će biti uručena u Ministarstvu za dijasporu Republike Srbije, 28. decembra.
Batić je dobitnik nagrade za publicistiku, za monografiju „Deveti mart - dokumenti“. Sarapa, novinar Studija B , nagrađen je za uređivanje i vođenje emisije „Problem“, dok je Nikolić, iz Ugljevika u republici Srpskoj, dobitnik nagrade za aforistiku. Laureate je odredio žiri u sastavu: Aleksanar Čotrić, predsednik, dr Slobodan Simić i Miodrag Jakšić, članovi.
REGIONALNI KONKURS „REČ U PROSTORU“
„Reč u prostoru – uramljena reč“je šesti po redu regionalni konkurs za mlade autore do 30 godina, za kratku priču ili pesmu koje je raspisao Studentski kulturni centar. Konkurs je otvoren do 31. januara 2011. godine. Radove bi trebalo slati poštom na adresu: Kralja Milana 48, 11000 Beograd, Srbija ili mejlom na: skcrecuprostoru@gmail.com. Prema propozicijama prijavljeni radovi ne smeju da imaju više od 1.200 karaktera sa proredima, da svaki prijavljeni kandidat ne može da pošalje više od tri rada, a mogu da se šalju i radovi koji su već objavljivani. Dvadeset odabranih radova biće dizajnirani i izloženi u okviru Aprilskih susreta 2011, kada će biti organizovano i njihovo javno čitanje ili multimedijalno predstavljanje u zavisnosti od opredeljenja autora. (Izvor: City magazine)
WORLD PRESS PHOTO 2011.
World Press Photo 2011. je konkurs je otvoren za sve profesionalne fotografe iz celog sveta. Na konkurs se mogu slati do sada neobjavljivane fotografije u 9 kategorija. Prijave bi trebalo poslati isključivo preko internet stranice www.worldpressphoto.org uz unošenje korisničkog imena i lozinke koje će biti moguće dobiti samo u periodu od 1. decembra do 7. januara.
Krajnji rok za prijave je 13. januar 2011. godine.
ISTRAŽIVAČKE STIPENDIJE
Evropska unija stipendira istraživačke projekte koje uključuju dve ili više EU zemlje. Stipendija se dodeljuje timovima (sačinjenih od novinara iz najmanje dve zemlje EU), a njena ukupna vrednost iznosi 1.100.000 evra i dodeljuje se u dva kruga.Uslov za dodelu stipendije je prethodno pronalaženje 25 odsto sredstava od ukupnog budžeta za izvođenje projekta.
Prvi rok je 15. januar 2011. godine.
SEMINAR ZA NOVINARE KOJI GOVORE NEMAČKI JEZIK
Po 19. put “Institut zur Förderung publizistischen Nachwuchses” (IFP) organizuje obrazovni seminar za mlade novinare iz srednje i istočne Europe novinara koji govore Nemački jezik. Seminar će biti održan od 17. jula do 5. avgusta 2011. godine u Minhenu. Obrazac za prijavu, biografiju, motivaciono pismo i potvrde o znanju nemačkog jezika trebalo bi poslati do 1. februara 2011. Adresa je: Institut zur Förderung publizistischen Nachwuchses (IFP), Jenny Frach, Kapuzinerstr. 38, D-80469 München, Nemačka, Deutschland. Više informacija može se naći na službenoj internet stranici http://www.ifp-kma.de.
Kandidati moraju s punim ili skraćenim radnim vremenom raditi u štampi, na radiju ili TV, imati master nemačkog jezika u govoru i pisanju, biti stari između 19 i 32 godine i da imaju pozitivan stav prema demokratskim, humanističkim i verskim pitanjima. (Izvor: CINS)
PRIZNANJE NOVINARU IZ BUGARSKE
Hristo Komarnitski |
Medijska organizacija za jugoistočnu Evropu (SEEMO) i Međunarodni institut za štampu (IPI), dodelili su ovogodišnju “SEEMO nagrada za ljudska prava 2010” Hristu Komarnitskom, političkom karikaturisti bugarskog dnevnik Sega, nedeljnih novina “Sofia eho” i “Starshel”. Komarnitski je rođen 30. maja 1964. godine u Gabrovo, grad u središnjem delu Bugarske. Tokom svoje karijere, Komarnitski je osvojio mnoge domaće i međunarodne nagrade. “SEEMO nagrada za ljudska prava” je nagrada posvećen Međunarodnom danu ljudskih prava 10. decembru. SEEMO dodeljuje ovu nagradu od 2002 godine. Nagrada je dodeljena Hristu Komarnitskom 10. decembra 2010. godine. (Izvor: SEEMO)
NAGRADA ERSTE FONDACIJE
Konkurs za Nagradu ERSTE fondacije za društvenu integraciju 2011, godine, završava se 15. decembra, a ukupan nagradni fond je 610.000 evra. Konkurs je otvoren za neprofitne organizacije, državne uprave, organizacije građanskog društva, privatne inicijative, verske zajednice, predstavnike medija. Nagrade će biti uručene u junu iduće godine u Budimpešti. Više informacija o nagradama na: http://www.integrationavard.org(Izvor: Večernje novosti)
OTVOREN KONKURS ZA NAGRADU „IVAN MARKOVIĆ“
Rok za prijave za novinarsku nagradu „Ivan Marković“ koju dodeljuje Medija centar „Odbrana“ za najbolje medijsko izveštavanje o aktivnostima Ministarstva odbrane i Vojske Srbije u 2010. godini je 31. decembar. Konkurs je otvoren za profesionalne novinare koji rade za medije na teritoriji Republike Srbije.
Petočlani žiri odlučiće o dobitniku nagrade koja se sastoji od plakete i novčanog iznosa od 60.000 dinara. Uručenje će biti na svečanosti povodom 24. januara - Dana Medija centra „Odbrana“. Više informacija telefonom na brojeve: 011/3241 258, 3241 257 ili posredstvom elektronske pošte na adrese: odbrana@mod.gov.rsili urednik@odbrana.mod.gov.rs
KONKURS CENTRALNOEVROPSKOG UNIVERZITETA
Centralnoevropski univerzitet (CEU) u Budimpešti nudi jednogodišnje master usavršavanje o oblasti politike javnog mnjenja s opcionom specijalizacijom na polju medija, informacija i komunikologije. Rok za prijavljivanje zainteresovanih je 24.januar 2011. godine. Informacije se mogu naći na sajtu: https://publicpolicy.ceu.hu/studies/media-information-and-communications-policy-stream
Univerzitet, specijalizovan za medije, informacije i politiku komunikacija akreditovan u Ujedinjenim nacijama i Mađarskoj. Zadatak CEU je da promoviše akademsku izuzetnost, naučna dostignuća i građanski angažman, kako bi doprineo razvoju otvorenih društava u Centralnoj i Istočnoj Evropi, državama bivšeg Sovjetskog Saveza i drugim demokratijama u začetku sirom sveta.
Sajtovi sa informacijama o načinu prijavljivanja, rokovima i jeziku: http://www.ceu.hu/admissions/apply,
ZAPOSLENJE ZAPOSLENJE ZAPOSLENJE ZAPOSLENJE
MEĐUNARODNA FEDERACIJA NOVINARA (INTERNATIONAL FEDERATION OF JOURNALISTS)
raspisala je konkurs za generalnog sekretara.
Rok za konkurisanje: 30. januar 2011. godine.
Uslovi: Dokazane liderske sposobnosti, iskustvo i znanje u vezi sa sindikatima, iskustvo u novinarstvu i poznavanje globalnih medija i problema u novinarstvu, veštine u vođenju različitih vrsta kampanja, iskustvo u upravljanju finansijama i organizaciji zaposlenih, motivisanju zaposlenih i upravljanju projektima, profesionlane pisane i govorne sposobnosti u izveštavanju, uključujući i prezentacione veštine, znanje engleskog jezika.
Prednost je znanje francuskog ili španskog jezika. Kandidat bi radio puno radno vreme a početak angažmana je od 1. aprila 2011. godine.
Mesto rada: Brisel
Više informacija i formular za prijavu na: www.ifj.org
Sva pitanja i formular za prijavu proslediti na: job@ifj.org.
HAPPY TV raspisuje konkurs za urednika filmskog i serijskog programa.
Uslovi: VSS - prednost završen Fakultet dramskih umetnosti - odsek produkcije ili dramaturgije.
Rok za konkurisanje: 4. januar.
Poželjno radno iskustvo u produkcijskim ili distributerskim kompanijama minimum pet godina, dobro poznavanje svih dešavanja u svetu filma, poznavanje rada na računaru i aktivno korišćenje Interneta, aktivno znanje engleskog jezika.
Zadaci: razvijeno analitičko mišljenje, sistematičnost i preciznost u radu, timski duh i spremnost za otvorenu razmenu novih iskustava i znanja sa ostalim zaposlenima, fleksibilnost, lična inicijativa, sposobnost racionalnog donošenja odluka u kriznim situacijama , pregovaračke sposobnosti, dobre organizacione sposobnosti.
Oglas objavljen na sajtu: lakodoposla.com
Prijave slati na mail: konkurshappytv_60904@infostud.com / www.kosava.rs
TRANSLATIONS&CONSULTING D.O.O. raspisuje konkurs za poziciju: prevodilac za engleski jezik (5 izvršilaca).
Rok za konkurisanje: 22. decembar.
Uslovi za kandidate: Navigacija u Trados programu, poznavanje rada na računaru, poznavanje tehničkih izraza.
Zadaci radnog mesta: Prevod sa/na engleski jezik, simultani prevod, lektura.
Mesto rada: Beograd.
Prijave slati na mail: konkurstranslationsconsulting_61414@infostud.com
AGENCIJA ZA MARKETING I PRODUKCIJU "IMPULS-SOLUTIONS" raspisuje konkurs za poziciju: menadžer prodaje reklamnih usluga.
Rok za konkurisanje: 11. januar 2011. godine
Uslovi za kandidate: Osoba muškog ili ženskog pola (od 20 do 45 godina), odlične komunikativne sposobnosti, izuzetna veština prezentacije usluga, odgovoran i ozbiljan pristup klijentima, izražene radne navike.
Zadaci radnog mesta: prodaju reklamnih usluga.
Mesto rada: Beograd
CENTRALSYS D.O.O. raspisuje konkurs za poziciju: web designer.
Rok za konkurisanje: 16. januar 2011. godine.
Uslovi za kandidate: Obrazovanje grafičkog ili tehničkog smera, Adobe Creative Suite (Dreamweaver, Flash, Photoshop, itd.), HTML, CSS, SEO – Napredno poznavanje i samostalni razvoj Javascript, jQuery – Korišćenje i implementacija ASP,ASP.NET i MSSQL – Prednost poznavanje engleskog jezika, Izuzetni detaljista i poznavalac modernog web dizajna, brzina i efikasnost u radu Sposobnost rada pod pritiskom kratkih vremenskih rokova.
Zadaci radnog mesta: web dizajniranje.
Mesto rada: Niš.
Oglas objavljen na sajtu: bestjobs.rs
CENTRALSYS D.O.O. raspisuje konkurs za poziciju: prevodilac mađarskog jezika.
Rok za konkurisanje: 16. januar 2011. godine.
Uslovi za kandidate: dobro poznavanje madjarskog i engleskog jezika-pisani i komunkacija, poznavanje rada na racunaru. Radno iskustvo nije neophodno, ali je pozeljno.
Zadaci radnog mesta: Kompanija Centralsys d.o.o. nudi zaposlenje na poziciji prevodilac madjarskog jezika za poslove prevodjenja u oblasti prodaje i marketinga.
Mesto rada: Niš
Oglas objavljen na sajtu: bestjobs.rs
UREDNIK: Zlatko Čobović l NOVINARI: Ljubomir Đorđević, Slobodan Stanković i Vladimir Sudar l TEHNIČKA OBRADA: Lidija Cenić
Uz podršku švedske organizacije Civil Right Defenders (CRD), NUNS počinje s izdavanjem web publikacije NUNS Newsletter. Ova organizacija osnovana je 1982. godine pod imenom Swedish Helsinki Comittee, s ciljem da podrži poštovanje ljudskih prava u državama iza gvozdene zavese, ali i zbog istraživanja u svojoj zemlji. Za više od četvrt veka CRD je, kroz različite vidove podrške značajno, poboljšala situaciju na ovom polju za više stotina hiljada ljudi. U protekle tri godine CRD je više puta podržavala akcije NUNS-a, a i umnogome pomogla u osnaživanju kapaciteta našeg udruženja.